Nezletilý osmiletý syn je majitelem lesa. Během roku vznikly následující položky: příjmy z prodeje dřeva, náklady na sazenice a sázení, odměna správci lesa, daň z nemovitých věcí (přišla na jméno syna). Kdo má příjmy zdanit a jak? Mám za syna podat daňové přiznání k dani z příjmů, nebo je zahrnout do mého přiznání ( jsem zaměstnanec, vyúčtování mi provádí zaměstnavatel)? Jaké jsou možnosti při účtování? Je nějaká minimální hranice, kdy se příjmy nezdaňují?
odpověď:
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP"), nerozlišuje věk daňového poplatníka. Pokud osmiletý majitel lesa obdržel zdaňované příjmy, má povinnost je uvést na svém daňovém přiznání. Příjem uvede na daňové přiznání po snížení o výdaje vynaložené na jejich dosažení. Jako výdaj je možné uplatnit jak výdaje na sazenice, tak i odměnu správci lesa i zaplacenou daň z nemovitých věcí. Daňové přiznání se bude podávat jménem syna, ale podepisovat jej bude jeho zákonný zástupce. Příjmy z prodeje dřeva budou podléhat i odvodům zdravotního pojištění. Poplatníkem sociálního pojištění se OSVČ stane až po dosažení věku patnácti let.
Otázkou je, zda činnost, kterou osmileté dítě vykonává, není v rozporu s pravidly pro podnikání v zemědělství. Dle § 2e odst. 3 písm. g) zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, je hospodaření v lese považováno za zemědělskou výrobu. Zemědělskou výrobu může dle § 2e odst. 1 tohoto zákona vykonávat pouze plně svéprávná fyzická osoba. Z toho důvodu se může jednat o nelegální podnikání. Danou situaci lze vyřešit tak, že zákonný zástupce nezletilého majitele lesa uzavře pachtovní smlouvu s jinou zletilou osobou, která bude mít oprávnění zemědělského podnikatele. Nezletilý vlastník lesa pak ve svém daňovém přiznání bude uvádět příjmy z pronájmu dle § 9 ZDP.