V dalších horkých dnech letošního léta se opět zvýšilo riziko vzniku požárů. Jen ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR hořelo od začátku prázdnin 54 krát. Lesníci varují před kouřením v lese i v jeho blízkosti.
V dalších horkých dnech letošního léta se opět zvýšilo riziko vzniku požárů. Jen ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR hořelo od začátku prázdnin 54 krát. Lesníci varují před kouřením v lese i v jeho blízkosti.
„V prvním pololetí letošního roku evidujeme 88 požárů na pozemcích spravovaných Lesy ČR, z toho 85 v lesích," říká Jiří Smetana, vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany z podniku Lesy ČR. Škoda přesáhla 1,2 miliony korun. V letech 2013 bylo v prvních šesti měsících roku evidováno 60 požárů se škodou 960 tisíc korun a v roce 2014 pak 93 případů se škodou 1,5 milionu korun.
Ve druhém pololetí 2015 bylo ohlášeno 54 požárů na pozemcích spravovaných podnikem Lesy ČR. Škody dosáhly dva a půl milionu korun. „Nejvíce práce měli v červenci hasiči na Opavsku, kde je postiženo 9,7 hektarů lesa a škoda přesáhla dva miliony korun," uvedl Václav Lidický, výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR.
Příčina požárů bývá často neznámá, opakovaně se však ve statistické kolonce viníků objevují návštěvníci. Také vznícení zemědělského stroje či vozidla není výjimkou. Hříšníkům může hrozit až patnáctitisícová pokuta. Pokud způsobí požár, může je čekat nařízení náhrady škody. To se může vyšplhat až do stovek tisíc. Celou, případně alespoň část škody by v tomto případě mohlo pokrýt pojištění občanské odpovědnosti.
Vzhledem k dlouhotrvajícím suchům se může požár šířit i v podzemí. Hasiči zaznamenali již několik případů, kdy oheň prohořel na vzdálenost stovek metrů a zapálil les znovu na novém místě.
Rakovničtí radní v úterý dočasně zakázali vstup do lesů ve vlastnictví města v katastrálním území Olešná a Chrášťany. K zákazu přistoupily i Říčany u Prahy, které zrušily i hudební festival Starák. Obce k případnému vyhlášení zákazu vyzval Středočeský kraj.
V pondělí 10. srpna dokonce padl rekord v počtu výjezdů hasičů. Vyjížděli k 199 požárům, což byl nejvyšší denní počet za posledních pět let. Denní průměr přitom činí zhruba 50 požárů.
I přes tato vysoká čísla, nezaznamenaly pojišťovny nárůst škod způsobených požáry. Důvodem je zřejmě vyšší obezřetnost lidí a skutečnost, že řada škod v přírodě není pojištěna. To vyplynulo z dnešní ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.
Letošní sucho v Česku je nejhorší za posledních 12 let. Požáry se mohou šířit i na zemědělské plodiny. Česká pojišťovna registrovala škody v řádech milionů korun. „Aktuální stav sucha v České republice, kdy stále klesá obsah dostupné půdní vláhy, má skutečně dopad i na příčinu škod, kterou je požár. K 6. 8. 2015 registrujeme u našich klientů v zemědělském pojištění více než 30 pojistných událostí způsobených požárem. Výše škod je odhadnuta na více než 4 miliony korun. Jedná se nejen o požáry vzniklé v lesích, ale zejména na polích, kde požáry zničily ještě nesklizené plodiny," uvedla Ivana Buriánková tisková mluvčí České pojišťovny.