Pokud Zelení po zářijových parlamentních volbách usednou v německé vládě, prosadí největší klimatický balík v dějinách Německa. Dnes to na tiskové konferenci prohlásili kancléřská kandidátka Zelených Annalena Baerbocková s Robertem Habeckem, se kterým stranu společně vede. Aktualizovaný program boje proti klimatickým změnám slibuje ukončení výroby elektřiny z uhlí již od roku 2030 a ne od roku 2038, jak počítá stávající německý plán. Zelení také chtějí posílit pravomoci ministerstva životního prostředí, které by mělo získat právo vetovat zákony v rozporu s plněním cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015.
„Děláme domácí úkoly, které stávající vláda nesplnila,“ řekl Habeck na adresu končící vládní koalice konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie SPD. Zelení se netají ambicemi sestavovat po zářijových parlamentních volbách novou vládu, jejich preference v průzkumech veřejného mínění ale v posledních týdnech výrazně poklesly.
„Ochrana klimatu nestojí jen na krásných slovech, ale na budování potřebné infrastruktury,“ řekla Baerbocková. „Proto v příští vládě prosadíme ten největší klimatický balík, jaký kdy v naší zemi vznikl,“ prohlásila.
V nově upraveném klimatickém plánu chtějí Zelení urychlit odklon od využívání uhlí pro výrobu elektrické energie. Takový krok má umožnit masivní výstavba větrných elektráren v Severním a Baltském moři a také rozšíření kapacit solárních energetických zdrojů.
Zelení chtějí rovněž v rozpočtu pro rok 2022, který připravuje ještě stávající vláda kancléřky Merkelové, o dodatečných 2,5 miliardy eur (63,7 miliardy korun) zvýšit investice do železnice, hromadné dopravy a cyklistiky.
Podle Baerbockové je nutné v zájmu plnění klimatických cílů vybavit ministerstvo životního prostředí právem veta proti takovým zákonům, které odporují mezinárodní dohodě z Paříže. Signatáři ujednání se tehdy dohodli na udržení globálního oteplení pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období.
Zelení rovněž chtějí po vzniku nové vlády vytvořit zvláštní pracovní skupinu, která bude v týdenním rytmu jednat o koordinaci klimatického úsilí jednotlivých ministerstev, aby se vládní schvalovací proces co nejvíce urychlil.
Ochrana klimatu je před nadcházejícími parlamentními volbami jedním z klíčových témat, v programu mají ekologii všechny zavedené strany. Němečtí zákonodárci navíc v červnu schválili zákon, podle kterého země dosáhne neutrality emisí skleníkových plynů nejpozději do roku 2045, což je o pět let dříve než původní plán a než stávající záměr Evropské unie.
ČTK