Spojené státy jsou opět partnerem v boji proti lidmi způsobenému globálnímu oteplování. Po jednání šéfa německé diplomacie Heika Maase se zmocněncem amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn Johnem Kerrym to na twitteru uvedlo německé ministerstvo zahraničí. USA za Bidenova republikánského předchůdce Donalda Trumpa nepovažovaly ekologii za prioritu.
„Společně pracujeme na posílení pařížské klimatické dohody," uvedlo německé ministerstvo zahraničí. "Společné úsilí v klimatické zahraničí politice je více než potřebné,“ dodalo.
Kerry na třídenní návštěvu Německa přicestoval v pondělí. Hned po příletu se sešel s německou ministryní životního prostředí Svenjou Schulzeovou. Ta klimatické závazky USA a EU označila za jádro boje proti globálnímu oteplování.
Evropská unie a také Spojené státy po lednovém nástupu demokrata Bidena chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny století, Německo rovnovážný poměr mezi emisemi a neutralizací oxidů uhlíku plánuje na rok 2045.
Biden se jménem USA opět přihlásil k pařížské klimatické dohodě, kterou jeho republikánský předchůdce Donald Trump odmítl. Cílem dohody je omezením emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.
Ještě v pondělí se Kerry sešel s Arminem Laschetem, který je pro zářijové parlamentní volby kancléřským kandidátem konzervativní unie CDU/CSU dosluhující šéfky německé vlády Angely Merkelové. Dnes se mimo jiné setkal s Annalenou Baerbockovou, které do voleb povede Zelené. Na Kerryho berlínském programu bylo i jednání s vicekancléřem a kancléřským kandidátem sociálních demokratů Olafem Scholzem.
„Bylo by významným symbolem, kdyby USA a Německo na klimatické konferenci COP26 v Glasgow představily společná opatření pro příští roky. Nejde o klimatické cíle pro vzdálenou budoucnost, ale o konkrétní postup v tomto desetiletí. O tom jsem s Johnem Kerrym hovořila,“ uvedla Baerbocková o schůzce s Bidenovým klimatickým zmocněncem.
ČTK