Nejmohutnější strom v lokalitě. Od výšky 96 do cca 220 - 250 cm se větví na několik kosterních větví. V obvodu měří 906,5 cm (ve 35 cm). Úžasný strom. Petr Jiras
Topol černý a jeho kříženci jsou mohutné, relativně krátkověké dřeviny, dorůstající v průměru kmene i přes 2 metry. Mohutnosti topolů si všimli již naši předkové na přelomu 19. a 20. století, kteří uvádějí stromy o obvodu kolem 10 a dokonce až 16 metrů (tento obvod je asi přehnaný). V té době byly topoly populárnější než dnes. V současné době má největší topol mezi památnými stromy obvod 800 cm (Konárovický topol u Starého Kolína). Ten je již pouze skořepinou kmene původního stromu. Na začátku roku 2014 ale bylo zjištěno, že u soutoků Labe s Ohří a Starou Ohří se nachází několik ještě větších stromů.
V současnosti staré topoly kolem řek a potoků dosahují v obvodu většinou do 600 – 630 cm (průměr kmene cca 2 metry). Stromy mající v obvodu nad 660 cm a zejména nad 700 cm jsou již opravdu ojedinělé. Proto jsem byl hodně překvapen, když jsem u soutoku Labe s Ohří a Starou Ohří na začátku roku 2014 narazil i na několik stromů s obvodem nad 8 metrů.
Foto nahoře: Na soutoku Labe a Ohře se kromě Litoměřic nachází i jedna dendrologická zajímavost: rostou zde největší topoly černé v České republice. Strom na snímku nejblíž středu má obvod úctyhodných 701 cm.
Celkově se v této oblasti nachází jeden od 96 cm vícekmenný strom s obvodem 906,5 cm ve 35 cm (nejmohutnější topol oblasti), dva stromy s obvodem nad 8 m (861 a cca 824,5 cm), tři stromy s obvodem těsně nad 7 m, dva stromy s obvodem nad 6 m a další veliké topoly. Kromě topolů zde roste i několik starých vrb a hezkých javorů babyk. Všechny stromy v této oblasti jsou v poměrně dobrém zdravotním stavu. Topolem (černým) s největším obvodem v ČR je tak v současnosti strom s obvodem 861 cm (na fotografiích níže).
Fotky nahoře: Obrovský topol u Staré Ohře. V současné době obvodem největší známý topol černý v České republice - měří 861 cm ve cca 113 cm (nejmenší obvod). Ve výšce cca 2,2 m se jeho kmen dělí na pět kosterních větví. Zajímavý je i tím, že ve spodní části má skrze kmen průhled - mezeru. Tento způsob růstu stromů je velmi zřídkavý a nejspíš spojený s velkými povodněmi v místě růstu stromu.
V blízkosti lokality narazíme i na několik dalších míst s krásnými stromy: Jižně od Terezína (Malá pevnost), mezi Starou Ohří a Ohří se nachází romantická skupina starých topolů mezi starými opuštěnými nejspíš vojenskými objekty (oblast je ale oplocená) a v sousedních Mlékojedech roste topol o obvodu kolem 800 cm. Kromě nich v sousedních Českých Kopistech nalezneme zajímavou lípu, která v roce 2008 vyhrála regionální kolo soutěže Strom roku.
Foto vlevo: Mohutný strom s obvodem 637 cm.
Všechny uvedené stromy nejsou státem chráněné. Návrh na úřední ochranu byl zatím podán na dva největší stromy u soutoků Labe s Ohří a Starou Ohří.
Petr Jiras