Teplejší a sušší zima a jaro bez větších srážek vytváří ideální podmínky pro rozmnožení nebezpečného hmyzu – kůrovce. Kalamitní výskyt tohoto neoblíbeného brouka se Vysočině v posledních letech vyhýbá, teplý začátek letošního léta však může jeho stavy navýšit.
Za této situace je zvlášť třeba věnovat patřičnou pozornost ochraně lesa. Informoval o tom Jiří Bartoš z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.
„Nejaktuálnější situace s ohledem na kůrovcové nebezpečí je na Třebíčsku,” informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Podle platné legislativy mají vlastníci lesů do polohy 600 m n. m. veškeré polomy, vývraty a dříví atraktivní pro rozvoj škůdců vzniklé do 31. března povinnost zpracovat nejpozději do 31. května, v lesích nad 600 m n. m. tak musí učinit do 30. června. Za nedodržení těchto termínů jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun, při opakovaní až dvakrát vyšší.
„Liknavostí si mohou vlastníci sami sobě, ale i jiným vlastníkům lesa způsobovat škody. Kůrovcem napadené a poškozené dříví má nižší zpeněžení, mladé porosty napadené kůrovcem musí být předčasně těženy a i v tomto případě se vlastníci lesů finančně poškozují”, připomenul Zdeněk Chlád.
V Třebíči vyspravili vozovku revoluční technologií
Jednou ze základních povinností vlastníka lesa je v průběhu celého roku vyhledávat kůrovci a jinými škůdci napadené stromy a provádět jejich zpracování tak, aby se předešlo rozmnožování těchto škůdců.