MAREK NEČINA
Parkoviště u Podhůry má pomoci Rekreačním lesům Chrudim výrazně zvýšit tržby
Chrudim – S nástupem jara začne být opět hodně živo v Rekreačních lesích Podhůra. Zalesněný kopec s rozhlednou Bárou, venkovní tělocvičnou, lanovým parkem, lezeckou stěnou a dalšími lákadly přivítá v sezoně až kolem 50 tisíc návštěvníků.
Měřeno celoročním počtem příchozích tak jsou rekreační lesy zřejmě největší městskou atrakcí, neboť tolika lidmi se nemůže pochlubit například žádné z chrudimských muzeí. Podobně velkou návštěvnost v součtu dosahují pouze akce, koncerty a představení pořádané při každoroční Loutkářské Chrudimi.
Městské lesy a potažmo město samo přitom mají s areálem další plány. Už v těchto dnech zde začala výstavba první etapy Cykloparku Podhůra v podobě „singltrekové” cyklistické stezky o šířce 1,6 až 2 metry. Trať o délce 1580 metrů bude sloužit především terénní cyklistice. Celá stavba svou obtížností, trasováním a sklonem je poměrně nenáročná a bude vhodná i pro méně zdatné bikery.
„Tato stavba bude velice příjemným zpestřením a doplní již fungující nabídku možností rekreace v bezprostřední blízkosti Chrudimě,” řekl o trati starosta města Petr Řezníček.
Konec v květnu
S dokončením 1. etapy se počítá 27. května a její slavnostní otevření a zpřístupnění je naplánováno na 15. června. V budoucnu tu ovšem vznikne až 11 kilometrů speciálních cyklistických tratí, jež budou zasahovat i do katastrálního území sousedního města Slatiňany a na jejichž budování se budou podílet rovněž Lesy České republiky.
Většinu venkovních aktivit lze v rekreačních lesích provozovat zdarma a bezplatný je také vstup na dřevěnou rozhlednu Báru. Platí se jen za absolvování zábavných tras lanového parku.
„Ekonomice provozu by však mělo výrazně prospět parkoviště, které vznikne u budoucího Vzdělávacího a návštěvnického centra. V okamžiku, kdy každý z řidičů zaplatí například dvacetikorunu za parkování, půjde v součtu o zajímavou sumu,” předpokládá Petr Řezníček.
Statisíce, miliony
Singltreková rekreační stezka je řešena z dotace Pardubického kraje a celkové náklady na ni činí necelých 750 tisíc korun. Zbudování návštěvnického a informačního centra ale bude představovat mnohem významnější investici. „Uvnitř centra budou například expozice Chrudimi, lesů či Železných hor. Venku by mohl být model vodního ekosystému s jezírkem, expozice geoparku s poutači na zajímavá místa a podobně. Počítáme i s parkovištěm pro zhruba 40 aut a dva autobusy. Celkovou cenu odhaduji do 20 milionů korun,” uvedl před časem ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.
***
Centrum pro návštěvníky
V jednokolové anonymní architektonické soutěži na konkrétní podobu Vzdělávacího a návštěvnického centra Podhůra vloni odevzdalo své návrhy celkem 27 soutěžních týmů. Jako nejlepší byl vyhodnocen návrh dvojice architektů Lukáše Pavlíka a Tomáše Meda. Předmětem soutěže bylo zpracování návrhu urbanistického, architektonického, provozního, dispozičního, konstrukčního a technického řešení stavby Vzdělávacího a návštěvnického centra Podhůra, jako vstupní brány do Železných hor, parkoviště a vymezení plochy pro venkovní expozici, včetně částí pevně spojených se stavbou a orientačního rozmístění interiérového vybavení.