mrz
Praha 28. srpna (ČTK) - Část největšího a nejzachovalejší komplexu lužních lesů v Čechách představí nová naučná stezka Pňovský luh nedaleko Poděbrad ve Středočeském kraji. Zájemce provede porosty místy až pralesovitého rázu s řadou starých stromů, s množstvím hmyzu, ptáků a hájových květin. Slavnostní otevření stezky se uskuteční v sobotu 31. srpna dopoledne, informovala dnes ČTK Lucie Matulová z Českého svazu ochránců přírody.
Stezka začíná u rybníka v obci Předhradí. Trasa měří přibližně 8,5 kilometru a má jedenáct zastavení. Děti si v rámci ní mohou vyzkoušet například dřevěné bludiště a puzzle. Pňovský luh tvoří spolu s nedalekým Veltrubským a Libickým luhem největší a nejzachovalejší komplex lužních lesů v Čechách.
Je zde také řada tůní, které jsou pozůstatkem starého labského koryta před jeho regulací v 19. století. Tůně slouží jako domov pro mnoho druhů obojživelníků. Na jaře zde rostou dymnivky, orseje a sasanky, v létě na březích Labe lekníny, stulíky nebo šípatky. Pokud je tato část roku hojná na deště, může se z části lesa stát neprostupná džungle plná malých močálů, lián a hmyzu.
Na stezce se nachází torzo Oldřišského dubu staré 530 let. Na území části obce stál v 11. století hrad Oldříš, který patřil k nejstarším na území ČR. Později však zanikl. Podle legendy ho vystavěl kníže Oldřich pro svou ženu Boženu. Z hradního kostela Sv. Jana Křitele se dochovaly zlomky tympanonu, jehož reliéf je považován za nejstarší v českých zemích.
Na programu slavnostního otevření bude i prohlídka stezky a vypuštění uzdravených živočichů ze záchranné stanice Pátek u Poděbrad.