Návštěvnost Národního parku Podyjí se loni skokově zvedla, sčítadla zaznamenala zhruba půl milionu průchodů, asi o 100 000 více než v roce 2019. Vyšší návštěvnost si ale vybírá daň na přírodě, přibylo odpadků i vyšlapaných ploch. ČTK to řekl mluvčí správy národního parku David Grossmann. Národní park byl vyhlášen před 30 lety, 20. března 1991.
Správa národního parku instalovala na různých místech chráněného území v roce 2010 16 sčítacích zařízení. Tehdy zaznamenaly přes 300 000 průchodů. V roce 2019 to bylo téměř 400 000, loni zhruba půl milionu.
„Návštěvníci přišli i v obdobích, kdy v národním parku většinou byl už klid. Projevuje se to například na zvýšeném množství odpadků v národním parku,“ uvedl mluvčí. Například v minulých dnech strážci v národním parku nasbírali desítky pytlů odpadku. A také téměř 100 kilogramů dalšího odpadu, jako jsou skleněné láhve, pneumatiky a podobně. Poslední velký úklid se přitom uskutečnil na podzim.
„Na těch nejvytíženějších místech mizí například tráva a zůstávají jen vyšlapané plochy. Přibývá také lidí, kteří nerespektují pravidla pohybu po národním parku a vydávají se mimo značené cesty do nitra klidového území, vjíždějí do národního parku auty nebo dalšími motorovými prostředky,“ uvedl mluvčí.
Nejvytíženějším místem národního parku byla stejně jako v předchozích letech vinice Šobes. Navštívilo ji na 80 000 turistů, meziročně téměř o 20 000 více. V návštěvnosti se vinici Šobes přiblížila Kraví Hora v blízkosti města Znojma (66 000 návštěvníků, o 14 000 více než v roce 2019).
Správa národního parku měla vzhledem k letošnímu výročí naplánovánu řadu akcí pro laickou i odbornou veřejnost. Například na 1. květen společný den na česko-rakouských hranicích u Hardeggu, kde byla v plánu oslava jak 30. výročí vyhlášení českého NP Podyjí, tak i 20. výročí rakouského partnerského NP Thayatal. Zda se akce uskuteční, ale kvůli protipandemickým opatřením není jasné. Pro odborníky také připravovala výroční konferenci obou národních parků na červen letošního roku. Nyní je odsunutá na podzim a její osud je nejistý. Na konci března by ale správa chtěla představit nové logo, plánuje také vydat knihu historických průvodců Podyjím.
Národní park Podyjí je s rozlohou 63 kilometrů čtverečních nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě. Spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky.
ČTK