Pro mnoho Plzeňanek a Plzeňanů je Šumava prostředím, kde tráví dovolené, víkendy a mají k ní silný citový vztah. Přesto se v Plzni ani v Plzeňském kraji o budoucnosti NPŠ s veřejností nediskutuje, tvrdí Martin Marek, předseda Strany zelených v Plzni.
„Předložené návrhy zákonů, „Chalupův” a zákon Plzeňského a Jihočeského kraje, by v předložených podobách znamenaly konec Národního parku v jeho dnešní podobě. Oba návrhy umožňují kácení v prvních zónách a otevírají Šumavu developerům.” říká Martin Marek, předseda Strany zelených v Plzni.
„Různé způsoby péče o lesy včetně šumavských mají přímý dopad na schopnost lesa zadržovat při deštích vodu. Kácení velmi starých stromů a vytváření rozměrných holin spolu s odvozem mrtvého dřeva retenční schopnosti lesa snižují. Jsme proto rádi, že se nám podařilo získat k aktuálnímu tématu povodní lesníka a dlouholetého zaměstnance NPŠ Petra Ješátka, který byl též členem kalamitního štábu NPŠ.” říká Nikol Krejčová, členka Strany zelených v Plzni a studentka biologie na Karlově univerzitě.
Strana zelených v Plzni pořádá v pondělí 10. 6. 2013 od 17 hodin v prostorech Hemžící se zastávky – Moving Station na Jižním předměstí veřejnou debatu o budoucnosti Národního parku Šumava, o dvou návrzích zákona o NPŠ, které jsou momentálně v Poslanecké sněmovně. Aktuálně bude do programu zařazena také část, která se bude věnovat vlivu kácení na Šumavě na tvorbu povodní a jejich průběh.
Diskuse se zúčastní Jaromír Bláha, expert na problematiku lesa ekologické organizace Hnutí Duha, právník Zeleného kruhu (asociace ekologických neziskových organizací) Aleš Ziegler a také bývalý vedoucí kalamitního štábu NP Šumava Petr Ješátko. Debata je otevřená veřejnosti a Strana zelených na debatu speciálně zve i zastupitele Plzeňského kraje.
Debata je otevřená veřejnosti a Strana zelených na debatu speciálně zve i zastupitele Plzeňského kraje. Plzenskenovinky.cz informoval Martin Marek, předseda Strany zelených v Plzni.