logo Silvarium tisk

Nejpozději od roku 2017 by se rozdělování finanční podpory vlastníkům obecních a soukromých lesů mohlo vrátit z kompetence krajů ministerstvu zemědělství. Návrh na návrat k centrálnímu rozdělování peněz obsahuje novela zákona o rozpočtovém určení daní. Uvedl to minulý týden na celostátní konferenci Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL), která se uskutečnila v polovině dubna v Pelhřimově, náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.

Podle SVOL, ačkoliv lesy obhospodařované trvale udržitelným způsobem významnou měrou přispívají k biologické rozmanitosti a k rozvoji venkova, velká část české veřejnosti zastává vůči lesnímu hospodářství naivní environmentalistický postoj. Vyváženost všech tří pilířů, ekologického, sociálního a ekonomického, na nichž trvale udržitelné hospodaření v lesích spočívá, je přitom zárukou, že české lesy budou společnosti poskytovat všechny funkce i v budoucnu a že budou konkurenceschopné. Jedním z požadavků vlastníků lesů, o jehož naplnění SVOL dlouhodobě usiluje, je sjednocení finančních stimulů vlastníků lesů napříč kraji a posílení právní jistoty jejich úhrady. „Situace se neustále zhoršuje. Z prostředků, které ministerstvo zemědělství poskytlo krajům v roce 2005 na podporu lesnictví, dnes kraje vyplácejí vlastníkům necelou třetinu. Pravidla pro výplatu příspěvků se různí, žadatelé jsou navíc zatěžováni další administrativou," uvedl předseda SVOL František Kučera. Mlynář označil požadavek vlastníků lesů za oprávněný. „Je to dlouhodobý a oprávněný požadavek vlastníků lesů, nelze rozdělovat peníze podle různých pravidel," řekl Mlynář. Rozdělování finanční podpory přešlo ze státu na kraje v roce 2005. „Z původní částky kolem 600 milionů korun dnes vlastníci lesů dostávají necelou třetinu, to je kolem 150 milionů korun," sdělil Kučera. Kraje podle něj každoročně výplatu snižují. Protože peníze nejsou účelově vázány, používají je na jiné účely a vlastníci lesů jsou často až na posledních místech.
Novela lesního zákona, která by měla zabránit případné privatizaci státních lesů, je podle vlastníků soukromých lesů zbytečná. Současná legislativa prodej státního lesa řeší dostatečně.
„Novela by snížila možnost případné směny lesních majetků. Až se vydá majetek církvím, zbudou i státu v určitých lokalitách malé části lesa. Snahou církví i státu bude, aby si mohly sousední les přikoupit nebo různé části směnit. Novela by to znemožnila," řekl Kučera.
Podle ředitele Lesního družstva obcí Přibyslav Jiřího Svobody by novela zabránila účelným a logickým směnám majetku, které se podle něj dějí neustále. Pokud by směny nebo prodeje byly znemožněny, zůstaly by podle něj mnohdy vlastníkům jen drobné části lesů, které by výrazně zatěžovaly a zdražovaly provoz. Novelu lesního zákona předložil Poslanecké sněmovně středočeský hejtman Miloš Petera. K prosazení takzvané nezcizitelnosti státních lesů se kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL zavázal ve vládním prohlášení. K novele však vláda zaujala neutrální stanovisko. Dává přednost zpracování vlastní normy, a to i z toho důvodu, že Středočeši úpravu údajně dostatečně nezdůvodnili a odkazují jen na praktické zkušenosti.
Podle Mlynáře má návrh novely po odborné stránce mnoho nedostatků. „Mohly by zkomplikovat nejen převod majetku církvím, ale například i bezúplatné převody krajům pro lesnické školy a jejich odbornou praxi," řekl na konferenci Mlynář. Ministerstvo zemědělství se podle něj bude problematice věnovat komplexně při přípravě nového lesního zákona, který hodlá připravit nejpozději do roku 2017 i v návaznosti na výsledky letošní národní inventarizace lesů.
Pokud se jedná o myslivecký zákon, novela by podle ministerstva měla prioritně řešit problematiku mysliveckého plánování, kompetence orgánů státní správy, úpravu pravidel pro lov zvěře, kompetence mysliveckého hospodáře, možnost existence rozhodce při sporech o náhradu škody a úpravu pravidel a podmínek mysliveckého vzdělávání. V průběhu dubna a května jsou naplánovány kulaté stoly se zástupci držitelů a uživatelů honiteb, s vlastníky a nájemci zemědělských pozemků, s lesníky a akademickou obcí. Na základě jejich dalších připomínek bude okruh novelizačních bodů uzavřen a započnou práce na paragrafovém znění.
Ochotu spolupracovat se SVOL na přípravě novely zákona o lesích i zákona o myslivosti za účelem snížení škod zvěří a zvýšení konkurenceschopnosti českého lesnictví, omezení vícekolejnosti státní správy, jednoznačného vyřešení odpovědnosti vlastníků lesů za škody na zdraví a majetku při obecném užívání lesů vyjádřili rovněž zástupci obou státních podniků, výrobní náměstek Lesů ČR Václav Lidický a výrobní náměstek Vojenských lesů a statků Libor Strakoš.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě