28.6.2012
Stalo se dnes 21:05
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Národní park Šumava povede od července dosavadní náměstek Jiří Mánek. Ve funkci střídá Jana Stráského, který odchází po vzájemné dohodě a 17 měsících působení, které nepatřily k nejklidnějším. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa mu dnes ovšem poděkoval za výbornou práci a hlavně za rozhodnutí zasáhnout radikálně proti kůrovci i v ceněných zónách parku. Právě tento postup ale proti Janu Stráskému postavil ekology a významnou část vědecké obce. Své plány prozradil jeho nástupce Jiří Mánek v dnešních Poledních ozvěnách.
Jiří MÁNEK, ředitel Národního parku Šumava
Jestli se mě ptáte, jestli budu pokračovat ve všech krocích úplně stejně, jako pan ředitel Stráský, tak v majoritě ano, nicméně já jsem připraven, na rozdíl od posledního roku a půl, velmi významně vstoupit do spolupráce s národním parkem Bavorský les. O tom chci informovat pana ředitele Leibla a jsem připraven ho v nejbližší době navštívit, abych mu to osobně sdělil. Chci daleko více začít spolupracovat s výzkumníky a s tou badatelskou komunitou. Já jsem začínal svojí kariéru jako vědec a mám za sebou 10 let této práce, tak v každém případě chci komunikovat více s odbornou veřejností.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Tolik nastupující ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek a živě zdravím Václava Sklenáře, člena Rady Národního parku Šumava. Dobrý večer.
Václav SKLENÁŘ, člen Rady Národního parku Šumava
Dobrý večer.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Pane Sklenáři, co si slibujete od nového ředitele národního parku? Přinese nějaké výraznější změny podle vás?
Václav SKLENÁŘ, člen Rady Národního parku Šumava
Já nevím, jestli změny, ale byl bych rád, kdyby došlo k určitému zklidnění celé té situace, která tady na tom parku už těch 21 let probíhá, protože vlastně pan Mánek, nový ředitel, je vlastně již sedmým ředitelem za 21 let parku a když si vezmeme, že Bavorský národní park za 41 let měl tři ředitele, z tohož poslední odcházel do důchodu, tak si myslím, že určitě nějaké zklidnění by bylo dobře, kdyby nastalo.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
To zklidnění, o kterém mluvíte, jakou cestou by bylo nejlépe ho dosáhnout podle vašeho názoru?
Václav SKLENÁŘ, člen Rady Národního parku Šumava
Určitě diskusí s vědeckou sekcí, diskusí se starosty, prosazování v podstatě určitého konsensusu k tomu, aby vlastně ten národní park začal fungovat jako národní park.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
To znamená, nekácet v zónách, které jsou citlivě střežené, jako ty na Modravě, kvůli kterým se vloni konaly i blokády?
Václav SKLENÁŘ, člen Rady Národního parku Šumava
Myslím si, že ředitel parku není jenom o tom, jestli se bude kácet a nebo nekácet. Myslím si, že ředitel parku má tolik starostí jiných, že to kácení, o kterém se tak rádo hovoří, který je tam medializované, tak si myslím, že v podstatě je to takový středobod, ke kterému se v podstatě hlavně žurnalisté upínají, ale problém parku je tedy daleko, daleko širší, tady máte třeba bílou stopu, máte tady autobusy, máte cestovní ruch, máte rozvoj obcí, máte starosty, aby v podstatě mohli fungovat. Já si myslím, že nelze se dívat na národní park jenom na to, jestli se někde kácí a nebo nekácí a zase toho kácení není vlastně až tolik, i když samozřejmě je si třeba uvědomit, že je to národní park a v tom národním parku by měly zůstat jádrové zóny, kde byt se nemělo kácet.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Ten balanc mezi životem lidí, kteří na Šumavě bydlí a potom mezi tím, co chtějí turisté a potom mezitím, že by měla být zachovaná v částech Šumavy divoká příroda, podle vás bude těžké nastavit, když se to ještě nepodařilo?
Václav SKLENÁŘ, člen Rady Národního parku Šumava
Tak, já si myslím, že kůrovcová kalamita už končí, protože letos ten kůrovec negraduje, gradoval v podstatě po tom Kyrillovi, který tady proběhl řádově před 5 lety a že opravdu nastane zklidnění a byl bych rád, kdyby jsme se mohli bavit o tom vlastně, jak v těch jádrových zónách, v těch prvních zónách se obnovuje les, chodit se na to dívat. Ti turisté, kteří sem přijíždějí, aby sem mohli podívat, co vlastně ta příroda všechno umí a samozřejmě ta Šumava není jenom, nejsou jenom ty první zóny, jsou tady také ty druhé zóny, které se postupně obměňují tak, aby tam vznikl ten lesk, který sem prapůvodně patřil, a to si myslím, že je na té Šumavě zajímavé.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Co si slibujete od té anoncované spolupráce užší spolupráce s Národním parkem Bavorský les? K tomu Jiří Mánek prokázal určitou náklonnost, řekl, že se chce o nejdříve setkat se ředitelem tohoto parku.
Václav SKLENÁŘ, člen Rady Národního parku Šumava
Určitě je to dobrá myšlenka, protože Bavoráci mají daleko větší zkušenosti, mají sice menší národní park, než máme my, ale ta spolupráce bude určitě ku prospěchu, protože když si vezmu, že v Bavorském národním parku v podstatě stoupá zájem turistů o něj, kdežto tento rok se zdá, že jakoby těch návštěvníků možná ubude, podle toho, jak si stěžují ubytovatelé, tak to bude určitě ku prospěchu a nejen z hlediska toho cestovního ruchu, ale vůbec i propojení těch parků, protože vlastně ten Bavorský les a Šumava tvoří vlastně jeden celek.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Uvádí člen Rady Národního parku Šumava Václav Sklenář.ů já vám děkuji za rozhovor, na shledanou.
Václav SKLENÁŘ, člen Rady Národního parku Šumava
Já taky, hezký večer.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Jste pro, aby část šumavského národního parku byla ponechaná divoké přírodě bez lidských vlivů? Zeptá se vás po půl desáté Daniela Karafiátová.