logo Silvarium tisk

(mš)

Plzeňský kraj – Zaměstnanci Správy Národního parku (NP) Šumava na informačních střediscích a také ve střediscích environmentální výchovy (SEV) připravují pro veřejnost mnoho zajímavých akcí.

Jde o programy pro veřejnost a pro školy. Nyní běží akce pro všechny věkové skupiny. „Nabídka je natolik široká, že si každý vybere – od odborných doprovodů, tvořivé dílny, botanické vycházky, promítání či vycházky se strážci,” informovala metodička středisek environmentální výchovy (SEV) NP a CHKO Šumava Martina Kučerová. Zatímco před třemi roky vycházky po přírodě přilákaly kolem deseti lidí, letos je to mnohem víc. „Program Po stopách zlatokopů přilákal sto lidí. Mezi další oblíbené akce patří ruční výroba korálků, tvořivé dílny s ovčí vlnou, botanické vycházky či Dny na rašeliništi,” vyjmenovala.

O nabídce se zájemci dočtou v informačním materiálu Programy pro veřejnost, které jsou k dispozici ve střediscích nebo na webových stránkách Správy. Programy pro veřejnost probíhají celoročně.

 

Tři střediska

 

Na Správě NP fungují tři střediska environmentální výchovy. Ve Vimperku, v Kašperských Horách a ve Stožci. „Vimperk a Kašperské Hory nabízejí jednodenní výukové programy, Stožec je pobytové středisko a děti sem mohou přijet na týden nebo na tři dny. Nahlásit se mohou podobně jako na programy pro veřejnost,” sdělila Kučerová.

Speciální výhody mohou čerpat školy, které se SEV spolupracují. „Založili jsme projekt Partnerské školy NP Šumava. Partnerskou školou se stanou zařízení, která odeberou výukových programů tolik, kolik mají tříd. „Platí poplatek 20 korun stejně jako ostatní školy, ale jejich prvňáčci získávají sešity, celá škola dostane didaktické materiály, časopis Šumava, děláme pro ně zdarma nadstavbové výukové programy typu Den Země, Den evropských parků, nabízíme jim spolupráci při školení učitelů,” řekla Kučerová.

 

Novinky i letos

 

SEV připravují každoročně novinky. „Letos pro školy budou nové výukové programy zaměřené na faunu. Další novinkou je spolupráce se ZOO programem, kdy školy dostanou možnost každé úterý a středu pobýt u handicapovaných zvířat. Rozjede se druhý ročník přírodovědné soutěže a připravujeme nové didaktické materiály,” přiblížila.

Základem didaktických materiálů je motto Hrou se učit. Patří sem takzvaná didaktická pexetria, která slouží nejen předškolákům, ale i dospělým. „Nejde pouze o jednoduché skládání stejných obrázků, ale také o seřazování zvířat podle toho, čím se živí. Didaktické materiály obsahují i knížečku s popisem jednotlivých druhů se zaměřením na stromy, savce, rostliny či ptáky,” uvedla Kučerová.

Mezi další didaktické pomůcky patří interaktivní materiály o šumavských řekách či rašeliništích. Takzvané určovací klíče jsou vhodné bez ohledu na věk a jejím prostřednictvím se zájemci naučí rozlišovat rostliny a zvířata. Pro nejmenší jsou k dispozici omalovánky se skřítkem, s jehož pomocí se děti naučí názvy stromů.

Mezi dětmi je oblíbený Areál lesních her ve Stožci. Jde o jeden a půl kilometru dlouhou stezku, která je jedinečná v tom, že každé ze dvanácti zastavení v sobě skrývá zajímavost. „Prioritou je naučit se hrou poznat les a naučit se být rád v lese. U každého zastavení si dítě musí obrázek obtisknout do pracovního sešitu, v cíli pak dostane odměnu,” sdělila Kučerová.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě