PAVEL PECHOUŠEK
Vimperk – Národní park Šumava je letos poprvé součástí mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina v Brně. Tato akce je největší přehlídkou svého druhu ve střední Evropě.
„Naši pracovníci, kteří se zaměřují na péči o les, i ti z marketingového oddělení zde prezentují poslání Národního parku Šumava. Představují naši činnost a hlavně krásy Národního parku Šumava. Jen za neděli do našeho dočasného brněnského informačního střediska přišlo více než 20 tisíc návštěvníků. Věříme, že řada z nich dorazí i k nám na Šumavu,” uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKOŠumava.
Součástí šumavského stanoviště, které se rozléhá na asi 500 metrech čtverečních, je například pozorovací srub. Takové sruby (samozřejmě mnohem větší) stojí na Šumavě v přezimovacích obůrkách, kde tráví zimu jelenovitá zvěř. Před srubem je umístěna obrazovka, na které se v časové smyčce vysílají originální dokumenty o šumavské přírodě, které nechala vyrobit Správa NP a CHKOŠumava.
Účast na veletrhu Silva Regina je součástí nové marketingové strategie Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava, za který získala 2. – 3.místo v soutěži inovátorů Česká inovace 2013.
„Snažíme se vyvážet krásy Šumavy za její hranice, představit lidem ve velkých městechvČecháchinaMoravěvše zajímavé, co je na Šumavě k vidění,” uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava pro vnější vztahy.
Z toho důvodu bude Správa NP a CHKO Šumava otevírat například informační středisko v Bruselu a nastálo se usídlí v restauraci Šumava v Šumavské ulici v Praze. Správa šumavského parku se představila na největším festivale jídla Gastro fest a veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2014 v Praze.
Pro návštěvníky veletrhu Silva Regina Správa NP a CHKO Šumava také připravila zmenšeninu šumavského stavení, imitované posezení v přírodě spojené s ochutnávkoušumavskéhopiva, které se vaří exkluzivně pro Národní park Šumava – Modrý Urogallus – borůvkový speciál a Šumavský fořt – jedenáctistupňový ležák. Obě piva z pivovaru Dudák ze Strakonic.
Součástí je i výstava fotografií Divočina bez hranic, šumavské historické rekvizity (sáně, loupáky, dřeváky, břichatka), vývojová řada paroží – kde si lze prohlédnout, jak se mění parohy jelena během jeho života. Ti co dorazí, si mohou koupit i zbrusu novou knihu Pavla Šustra – Jelenovití na Šumavě.