ADÉLA BILOVÁ
říká vedoucí odboru František Čermák.
Ochrana životního prostředí je často skloňované téma a zdůrazňuje se její nezbytnost. Vedoucí odboru životního prostředí a regionálního rozvoje rýmařovské radnice František Čermák má ale na ochranu přírody trochu jiný názor. Promluvil o svém postoji k záchraně ohrožených druhů a o svém nesouhlasu s vytvořením Národního parku Jeseníky.
* Vznik Národního parku Jeseníky by měl zajistit ochranu přírody Hrubého Jeseníku. Opravdu pomůže?
Dnes je v Jeseníkách chráněná krajinná oblast, národní přírodní rezervace, chráněná přirozená akumulace vod a evropsky významná lokalita. Překrýt tohle vše ještě národním parkem možná zvýší počet úředníků, ale přírodě to nepomůže.
* Proč si to myslíte?
Jsem původním povoláním geolog a dívám se nasvět z delšího časového hlediska. Ochranáři tvrdí, že jsou Jeseníky divočina. Byly ale už několikrát vymýceny a lesy nahoře jsou vysazeny lesníky. Nemůže se tam vytvořit rovnováha.
* Ochrana jednotlivých zvířat ale smyslmá?
Podle mě je to s ní přehnané. Lidé mi často volají, třeba když najdou zamrzlou labuť a chtějí to řešit. Nic se s tím ale dělat nedá. Když labuť neví, že má na zimu odletět, něco je s ní špatně. Příroda není hloupá ani zlá a díky přirozenému výběru funguje dodnes.
* Z jakého důvodu je ochrana životního prostředí neefektivní?
Scvrkla se na malé zájmy. Lidé jsou k tomu mediálně vychovávaní. Hledají se senzace typu pokácených stromů, ale to, že naší soustředěnou péčí ničíme životní prostředí v celé republice, nikoho nezajímá.
* Jak by se podle vás tato situace měla řešit?
Musíme přírodu vnímat jako celek a uvědomit si, že žijeme v kulturní krajině vytvořené člověkem. Uměle se reguluje lovná zvěř a stejně by se měly regulovat i jiné druhy, aby vznikla rovnováha.