Jetřichovice (Děčínsko) 3. června (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec se vedením národního parku České Švýcarsko shodl na záměru rozšířit chráněné území zhruba o 20 kilometrů čtverečních. Novinářům to řekl při dnešním setkání v Jetřichovicích. Pozitivně se postavil i k možnosti sloučit správy Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.
Nově plánovaná území parku zahrnují například Pavlino údolí. Ministr uvedl, že v Českém Švýcarsku, na rozdíl od některých jiných oblastí, ochranáři nenarážejí na odpor místních obyvatel. "Spolupráce národního parku s místními samosprávami je tady přímo vzorová," řekl Brabec.
Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000. Jeho rozloha je 79,25 kilometrů čtverečních, na zhruba 97 procentech území je porostlý lesem. Již v červnu 1972 byla v okresech Děčín a Ústí nad Labem vyhlášena Chráněná krajinná oblast (CHKO) Labské pískovce. Původně zaujímala plochu 323 čtverečních kilometrů a při své severní hranici se územně spojila s východoněmeckou chráněnou oblastí Saské Švýcarsko. K 1. lednu 2000 byl na části vyhlášen Národní park České Švýcarsko a současná rozloha CHKO je tak asi 250 čtverečních kilometrů.
Plánované spojení obou správ by přineslo mimo jiné jednodušší a racionálnější správu chráněných území. "Věřím, že se nám podaří potřebné administrativní kroky v dohledné době realizovat," řekl ředitel národního parku Pavel Benda.
Českosaské Švýcarsko je typickou erozní krajinou, která se vytvořila po ústupu křídového moře v několik set metrů hlubokých vrstvách mořských sedimentů. Je zde řada unikátních pískovcových útvarů. Skalní věže, brány, stěny, rokle, města a bludiště vznikly v období čtvrtohor v důsledku alpinského vrásnění. Nejznámějším útvarem je Pravčická brána, největší přirozená skalní brána v Evropě.