REK
Borová Lada (Prachaticko) 9. ledna (ČTK) - Výskyt ohrožené ryby mníka jednovousého na Šumavě by se mohl zvýšit. Má tomu pomoci výtěr tohoto vzácného živočicha, který v těchto dnech končí v líhni v Borových Ladech na Prachaticku. Na Šumavě žije jen několik tisíc kusů mníka jednovousého, který je jedinou treskovitou rybou vyskytující se v tuzemských vodách. Novináře o tom informoval vedoucí líhně v Borových Ladech Josef Šperl.
"Jedna samička mníka obecného má až 800.000 jiker, které použijeme k odchovu. Momentálně máme osm milionů oplozených jiker, u kterých začíná období inkubace. Do dospělosti se jich dožije několik tisíc," uvedl Šperl.
Jikry odchytávají v rybí líhni v Borových Ladech do hustých sítí. Vajíčka pak končí ve speciálních lahvích, jimiž protéká voda z potoka. "V půlce března se vylíhne plůdek, který vysadíme do šumavských vod a potoků. Tím chceme jejich počet neustále navyšovat. Od doby, kdy mníka na Šumavě vysazujeme, se jeho počet minimálně zdvojnásobil," řekl Šperl.
Mník jednovousý žije pouze ve výše položených tocích, kde má voda nízkou teplotu. V Česku dorůstá do délky zhruba 80 centimetrů. Mník je podle rybářů velmi vítaným živočichem proto, že ve vodách likviduje uhynulé organismy. "Pomáhá tím ostatním druhům ryb v řekách. Protože se v nich chová stejně jako liška v lese," řekl Šperl.
Nejvýše položená líheň v Česku v Borových Ladech se specializuje na odchov mníka jako jedna z mála. Celkem vyprodukuje ročně 180.000 kusů rybího plůdku. "Většinou jde o pstruhy obecné, které vysazujeme zhruba na 50 lokalitách na přelomu dubna a května," uvedl mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.