REK
České Budějovice 3. dubna (ČTK) - Zhruba 500 hektarů rašelinišť revitalizovali pracovníci šumavského národního parku od roku 1999, kdy projekt na záchranu zbytků severské přírody začal. Na Šumavě se nachází přibližně 6000 hektarů rašelinišť, dvě třetiny z nich jsou poškozeny odvodněním. Projekt zatím revitalizoval asi 12 procent zasažených rašelinišť, řekla dnes v Českých Budějovicích novinářům Ivana Bufková z NP Šumava.
Podle ní bude záchrana všech poškozených šumavských rašelinišť trvat desítky let. "Tento projekt není práce pro jednu generaci," řekla Bufková.
Rašeliniště představují zbytky tundry a zadržují velké množství vody. V minulosti je poškodily nešetrné zásahy člověka, jejich první vlna podle Bufkové přišla v 19. století. "Ale mnohem razantnější zásahy se pak dělaly v 70. a 80. letech minulého století, kdy docházelo k silnému odvodňování rašelinišť," řekla Bufková.
V projektu na záchranu mokřadů se přehrazují uměle vytvořené kanály tak, aby voda zůstávala v rašeliništích, čímž se obnovuje vegetace na povrchu. Na doposud revitalizované ploše o rozloze 500 hektarů zablokoval kolektiv Ivy Bufkové a také dobrovolníci zhruba 60 kilometrů odvodňovacích koryt. "Některé z nich byly až čtyři kilometry široké a dva metry hluboké," řekla.
Vzhledem k náročnému terénu většinu prací lidé musí zvládnout ručně a s minimálním využitím techniky. Pro období 2013 až 2015 projekt připravil revitalizaci rašeliniště Černohorský močál II a na Zhůřském potoce. Park bude žádat na tyto dvě operace o dotace z evropských fondů. Odhadované náklady na každý z těchto projektů jsou zhruba 3,5 milionu korun.