Bohuslava Petráková
ŠUMAVA - Milovníci přírody mají na Šumavě další atrakci. V pátek 5.červnece byla slavnostně otevřená nově rekonstruovaná část unikátního technického díla na území Národního parku Šumava - Schwarzenberského plavebního kanálu. Jeho celková délka je 44 km a sloužil ke splavování dřeva z lesů.
"Jedná se o část plavebního kanálu, která je 3,2 kilometru dlouhá a vede od Pestřice po Modrý potok. Kanál byl dlouhá léta zarostlý a nikdo se o něj nestaral, i když je to jedna z nejatraktivnějších částí národního parku. My chceme všem milovníkům Šumavy vyjít vstříc a další kilometry kanálu během následujících let upravit pro plavení dřeva. Rekonstrukce se dočkají i historické nádrže, kde se pro potřeby plavení dřeva dříve zadržovala voda," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Ke slavnostnímu odhalení došlo během Mezinárodního setkání plavců a vorařů ŠUMAVA - BOHMERWALD 2013. Jehož partnerem byla Správa NP a CHKO Šumava.
"Současný projekt rekonstrukce Schwarzenberského plavebního kanálu byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z programu Evropská územní spolupráce Česká republika - Rakousko 2007-2013," dodává mluvčí parku Pavel Pechoušek.
Byl postaven v letech 1789 až 1822 podle projektu inženýra josefa Rosenauera v části Šumavy, která byla v té době majetkem knížete Schwarzenberga. Jeho cílem bylo umožnit dopravu kmenů pokácených stromů z nepřístupných oblastí na severních úbočích Šumavy v povodí Vltavy. Spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouskou řeku Grosse MĂĽhl. Délka kanálu je 44 km.