REK
Vimperk (Prachaticko) 27. května (ČTK) - Na některých místech na Šumavě napadl sníh. Na vrcholu hory Velký Javor, která je na německém území, naměřili dnes meteorologové třiceticentimetrovou vrstvu sněhu. Jde o nejchladnější květen na Šumavě za posledních 22 let. ČTK o tom informoval mluvčí národního parku Pavel Pechoušek.
Teploty v neděli večer klesly na některých místech pod bod mrazu. Sníh začal padat na Poledníku, v Horské Kvildě, Březníku, Dobré Vodě, Prášilech nebo na Libínském Sedle. "To znamená, že jde i o lokality s nadmořskou výškou kolem 850 metrů nad mořem," řekl pozorovatel počasí na Šumavě Ivo Rolčík.
Podle něj není standardní, aby na konci května na Šumavě sněžilo. "Velmi chladné a vlhké počasí nám na Šumavu posílá tlaková níže, která se jen velmi zvolna přesunuje z Pobaltí," řekl Rolčík
Podle Pechouška nebývá výjimkou, když v květnu občas napadne sníh. Ale letošek je v tomto směru abnormální. "Na Šumavě v květnu už prosněžilo sedm dní. Teplotní hodnoty, které zde nyní panují, jsou srovnatelné spíš s březnovými údaji," řekl mluvčí parku. Nejstudenějším květnovým dnem byla poslední neděle. Například na Březníku činil celodenní teplotní průměr 0,9 stupně Celsia.
Podle ředitele šumavského národního parku Jiřího Mánka však podobné počasí nesvědčí škodlivému kůrovci. "Za poslední dva roky jsme pro jeho utlumení udělali maximum a to přineslo pozitivní výsledky. Letos chceme kůrovcovou kalamitu vyřešit úplně a toto počasí nám v boji proti kůrovci zatím velmi pomáhá," řekl Mánek.