Ruští hasiči nyní bojují se 141 lesními požáry, které za posledních 24 hodin postihly plochy o rozloze 9400 hektarů. Strážci lesa dnes oznámili, že nejhorší situace panuje na Sibiři a na Dálném východě, zejména v okolí Krasnojarska, Tomska a v Tuvské autonomní republice. V řadě regionů si plameny vynutily vyhlášení mimořádného stavu. Do boje s plameny jsou zapojeny více než tři tisícovky hasičů, 447 kusů požární techniky a 81 letadel a vrtulníků.
Lesní požáry v Rusku pravidelně vypukají s příchodem léta po dlouhé zimě, kterou kvůli topné sezoně zase provází velké množství požárů v domácnostech. Od dubna hlášení o desítkách velkých požárů, ničících tisíce hektarů lesa, přicházejí už denně. Budí i obavy, že by se letos mohlo zopakovat předloňské léto, kdy oheň zdevastoval území o rozloze Portugalska a vyžádal si desítky obětí na životech. Štiplavý kouř z hořících rašelinišť po týdny trýznil i Moskvu.
"Počet mrtvých je dosud nižší (než předloni), ale rozsah zničených ploch už převyšuje údaje z let 2010 a 2011," upozornil Grigorij Kuksin z ruské pobočky Greenpeace. Úřady naopak podle listu The Moscow Times tvrdí, že ke katastrofě má situace ještě daleko.
Minulý týden v sibiřských lesích zahynulo osm členů speciální hasičské výsadkové jednotky, kteří zřejmě omylem byli vysazeni přímo do ohniska požáru a nedokázali se z ohnivé pasti, způsobené náhlými poryvy větru, zachránit.
Greenpeace na základě satelitních snímků tvrdí, že rozsah pohromy je daleko větší, než hlásí místní úřady. Prý jen v Amurské oblasti shořelo na dva miliony hektarů lesů.
Úřady připouštějí, že lesní požáry každoročně v Rusku způsobí škody za 20 až 100 miliard rublů (asi 12,5 až 62,4 miliard korun). Tvrdí však, že letošní situace je jiná. Předloni lesní požáry sužovaly hlavně evropskou část Ruska, trápenou po měsíce suchem. Nyní však v evropské části panuje deštivé počasí a oheň zuří na Sibiři, kde už dlouho nezapršelo.