Bližší Lhota (Prachaticko) 6. května (ČTK) - Plavební sezona na Schwarzenberském kanálu na Šumavě bude letos jiná než 15 předchozích. Uskuteční se ve dvou termínech a na dvou místech. Poprvé po 121 letech poplují polena z Čech do Rakouska zrekonstruovanou částí kanálu mezi Zvonkovou a hornorakouským Sonnenwaldem 19. května. Už tradiční zahájení bude 25. května na Jeleních vrších, řekl dnes ČTK plavební ředitel Hynek Hladík.
První slavnost bude na česko-rakouských hranicích u hraničního potoka Pestřice-Rothbach. "Bude to v místech, kde ještě před rokem mnohde ani nebylo znát, že zde nějaký plavební kanál je. Správa Národního parku Šumava tam provedla rekonstrukci kanálu mezi Medvědím potokem a Pestřicí, která byla spolufinancována z prostředků Evropské unie," uvedl Hladík. Vyhrávat tam bude rakouská kapela a na ukázku bude splaveno asi půl sáhu palivového dříví.
O necelý týden později v sobotu 25. května začne plavební sezona na Jeleních Vrších. Tam se bude na pódiu amfiteátru hrát, zpívat a tancovat a budou se vyprávět pohádky z obou stran hranic. Připomene to dobu dávno minulou, kdy se palivové dříví plavilo ze severních úbočí Šumavy k řece Grosse MĂĽhl a po ní až k Dunaji. Asistovalo při tom na 350 plavců. Čeští dělníci po těžké práci hráli a zpívali. V pět hodin ráno už zase stáli u vykládacích kanálů s plavebními háky v rukou a opět tvrdě pracovali až do večera.
Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, proplulo kanálem skoro osm milionů metrů palivového dříví. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892, přes rozvodí plulo dříví naposledy v roce 1916. Doprava po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, později v Nové Peci trvala až do roku 1961. Od 70. let minulého století je Schwarzenberský plavební kanál zapsán v seznamu nemovitých technických památek.