Danuše Krčová
Obyvatelé Jesenicka jsou na lese existenčně závislí. Církev prý do hospodaření přinese pořádek.
JESENICKO / Roli chudého příbuzného budou muset přijmout bohaté Lesy České republiky, pokud při církevních restitucích vrátí všechny požadované pozemky. Jen na Jesenicku jde o více než 25 tisíc hektarů lesů, polí a luk.
Paradoxně lidé, které živí práce v lese, z restituce strach nemají. Podle dosavadních informací by dokonce mělo při převodu majetků dojít k uklidnění situace.
„Myslím si, že církev zamýšlí zcela jiné hospodaření, než je nyní,” naráží jeden z revírníků na současný guláš, kdy tendr na hospodaření v jesenických lesích vyhraje na omezenou dobu nějaká firma, a podle toho se i chová. Chce vytěžit maximum bez ohledu na les a lidi v regionu.
„Podle mých informací bude církev spíš lidi nabírat a místa budou stabilní, ne jak dnes, kdy se udělá výběrové řízení a firma pak tady řádí jak černá ruka. Výplata půjde lidem na ruku a ne zdlouhavě přes tři firmy, jako je to dnes,” dodal revírník.
O svou práci nemají strach ani dělníci. Přestože původně měli zprávy, jak církev vše zakonzervuje a lesy nechá bez péče, nyní mají jiné informace. „Nemám strach, že přijdu o práci. Horší to bude pro živnostníky, protože co vím, církev bude chtít mít své zaměstnance,” řekla paní Jana, která již v lese pracuje řadu let.
Ta je přesvědčená, že se její situace zlepší, protože církev bude chtít mít podle jejího názoru své stálé zaměstnance. „Pokud bude jednat rozumně, tak upřednostní místní lidi, kteří to tady znají, pracují v lese roky a svou práci ovládají. Nám stačí dát mapu, říct, co a kde máme dělat, a nemusí se o nás starat. My si svou práci uděláme,” řekla žena.
Nervy, které měla dosud s koncem každého roku, by nikomu nepřála. „Zatím se o práci bojíme každý rok. Výběrové řízení vyhraje nějaká firma třeba na rok a přes zimu čekáme a děsíme se, kdo to zase dostane a zda si nás najme. Tady práce není. Přes léto dřu, abych si našetřila rezervu na zimu,” dodala mladá maminka.
I její kolegyně doufá ve větší jistotu. „Když jsem nastoupila do lesa a místo dvou tisíc měla šest, byla jsem jak v Jiříkově vidění. Nadřela jsem se, ale měla jsem peníze. Jenže normy se zvyšují a jakmile přijde nový nájemce, jen vše upravuje a peněz ubývá,” dodala druhá dělnice.
Slušnou šanci na uplatnění svých odborníků u nového majitele vidí i vedení Lesů ČR.
K církevním restitucím se ale vyjadřuje opatrně. Lesy ČR totiž stále nevědí, jaká část území zůstane v jejich majetku. Velice neurčitě se vedení podniku staví i k otázce, zda mají zájem i nadále spravovat lesy a pracovat nově pro církev. „Lesy ČR jednají s oprávněnými osobami, a to jak na úrovni jednotlivých osob, tak s Českou biskupskou konferencí. Nicméně jednání se vede ve věci vydání majetku,” reagoval mluvčí Lesů ČR Josef Svoboda.