Na Resslu se kácejí stromy. Vymítit by se tu mělo více než dvaačtyřicet hektarů lesa. Na místech vykácených pásů se ale na jaře začne s výsadbou nových sazenic. Jedná se totiž o obnovu lesa, která se bude provádět až do roku 2019.
Na Resslu probíhá obnova lesa. Kácení stromů je tak nevyhnutelnou součástí a probíhá přesně podle nařízení Lesního hospodářského plánu. „V současné době probíhá na vrchu Ressl v Mostě, a to konkrétně v katastru Hořany, plánovaná těžba dřeva, kterou provádí Správa městských lesů Most. Těžba dřeva se realizuje v souladu s Lesním hospodářským plánem, schváleným na období od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2019,” potvrdila tisková mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.
Celkově je na vrchu Ressl naplánováno 6 obnovních sečí. V letošním roce proběhne těžba čtyř sečí. Pátá seč je naplánována na začátek roku 2015 a dokončení k 31. 3. 2015. K následnému zalesnění dojde v průběhu měsíců dubna a května 2015, a to borovicí lesní (6 750 ks) a bukem lesním (6 000 ks). Šestá seč by se pak měla uskutečnit v roce 2019.
„Na Resslu se přetváří les z borovice černé na borovici lesní, protože borovice černá je nekvalitní. Především je ale tato borovice už na hranici životnosti. Je proto nutná obnova, kdy se provádějí tzv. obnovní seče, tedy kácení stromů v pásech 20 – 25 metrů širokých. Ty se následně po vykácení vyčistí a hned v příštím roce také zalesní,” upozornil ředitel Správy městských lesů v Mostě Erich Ulbert. „Seče nám nařizuje Lesní hospodářský plán. Vychází z lesního zákona, prováděcích vyhlášek a dalších ustanovení. Není to tedy tak, jak si možná laici myslí, že když lesníci nemají peníze, tak jdou kácet stromy, aby měli dřevo na prodej,” ubezpečuje ředitel. Ten mimo jiné vysvětlil, že stromové pásy se mýtí v přesně vymezených oblastech. Striktně to určuje právě Lesní hospodářský plán. „Neprofesionálním uplatněním těžby může dojít k následnému poboření celého porostu. Naruší se stabilita a dojde k tomu, že celý porost může spadnout,” vysvětluje a dodává, že vše, co se letos vykácí, lesníci ihned na jaře příštího roku nově osadí. „Obnovu lesa na Resslu provádíme postupně už zhruba dvacet let. Plochu, kterou vykácíme, musíme ale do dvou let znovu zalesnit. My to ale děláme hned následující rok. Nechceme, aby nám tam narostla tráva, protože pak máme velké problémy s ožínáním. Kdybychom to totiž neudělali, tak by tráva na zimu zavalila sazenice a ta pak odumře,” popisuje starosti s lesem a jeho obnovou Erich Ulbert a upozorňuje, že jde o náročnou činnost. „O sazenice se musíme starat 7 let a tedy i hlídat trávu. Ta když vyroste, musí se ožínat. To je ale velmi náročné, například když převládá deštivé počasí. Tráva pak roste velmi rychle a je potřeba ji ožínat častěji, což stojí samozřejmě i další peníze,” doplnil.
Obnova na Resslu se provádí již od 1. 1. 2010 a potrvá až do konce roku 2019. Celkem se vytěží 42,95 hektaru lesa. „Obnova lesa podle přesně stanovených plánů je velmi důležitá. Pokud strom dosáhne určitého stáří, je nutné jej pokácet, protože může ze dne na den odumřít. Stromy mají dnes mýtní věk a může přijít například velmi suchý rok a stromy pak odumřou velmi rychle,” říká ředitel městských lesů. Mýtní věk borovice je stanoven na 80 – 100 let. Borovice na Resslu jsou dnes staré podle lesníků ale až okolo 120 let a více. Duby, které mají 120letou mýtní obnovu, dokonce dosahují stáří 150 i 170 let. „Pokud by byl tento dub kvalitní, tak se dá velmi dobře zpeněžit. Duby z Resslu jsou ale jabloňovitého typu, tedy mají krátké oddenky a velkou korunu a o takové dřevo není zájem,” doplnil ještě na vysvětlenou Erich Ulbert.
Plánovany jsou obnovní seče i v dalších zalesněných částech Mostu, na Širokém vrchu i na Špičáku. „Na Širokém vrchu by se měly provádět další obnovní seče a stejně tak i na Špičáku. Tady jsme provedli už dvě seče a má jich zde být dalších šest. Špičák je na tom věkově se stromy podobně jako Ressl,” prozradil ještě ředitel městských lesů.