Praha 1. prosince (ČTK) - Na řadě míst v Česku se již začaly prodávat vánoční stromky. U některých nákupních center jsou k dostání od poloviny listopadu, postupně se prodej rozšiřuje i na další místa. Ceny jsou na loňské úrovni, v posledních letech se nejlépe prodávají jedličky, zjistila ČTK.
Například řetězec obchodů pro kutily a zahrádkáře Hornbach začal prodávat řezané vánoční stromky již od 17. listopadu. S prodejem vánočních stromků v nádobách neboli kontejnerech začal řetězec už na začátku téhož měsíce. Podle marketingového ředitele společnosti Davida Koláře se ceny stromků letos pohybují v cenovém rozpětí od 329 Kč po 1490 Kč.
Stromky se začínají prodávat také před hypermarkety Kaufland. Nejzazší termín zahájení prodeje stromků před svými prodejnami stanovil řetězec na 8. prosince, řekl ČTK mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Kromě několika druhů borovic a smrků bude podle Šperla v nabídce také jedle kavkazská. Coby doplňkový sortiment budou k dostání živé stromky, ale také tradiční jmelí a ozdobná klest. "To vše za ceny, které jsou v zásadě totožné jako v loňském roce," poznamenal Šperl.
Před většinou hypermarketů Globus se začaly stromky prodávat uplynulou sobotu. "Zákazníkům nabízíme tradiční druhy stromků, jako jedli kavkazskou, smrk pichlavý, borovici černou, a také samozřejmě stále oblíbené domácí druhy, jako smrk ztepilý a borovici lesní," uvedla mluvčí Globusu Pavla Hobíková podle níž nabídku doplní živé stromky, jmelí, adventní věnce a svícny a další vánoční dekorace. "Ceny stromků jsme zachovali na loňských úrovních," sdělila ČTK Hobíková.
"Za posledních deset let jsme zaznamenali rostoucí zájem o stromky v kontejneru, jejichž podíl se zvětšuje nejrychleji," řekla mluvčí. Pomyslné prvenství v prodejích podle ní zaujímá jedle kavkazská následovaná klasickými českými druhy borovicí a smrkem. Jedle vedou v prodejích také u ostatních obchodníků.
Stromky jsou již k dostání například také u kostela v Jindřišské ulici v Praze. Ceny se zde pohybují od 150 korun za metr smrku ztepilého po 600 korun za stejně vysokou jedli normandskou.
Na stáncích a dalších prodejních místech se ročně prodá mezi 800.000 a jedním milionem stromků od profesionálních pěstitelů. Významné množství se prodá také v hájovnách či z obecních lesů, zde však přesnější odhad podle Valdmana neexistuje. V jejich nabídce však jednoznačně převažují smrčky a borovičky.
Stromky ze speciálních plantáží mají podle pěstitelů proti stromkům z lesů vyšší kvalitu, čemuž na druhou stranu odpovídá jejich vyšší cena. Profesionální pěstitelé navíc upozorňují, že stromky ze speciálních plantáží zatěžují životní prostředí výrazně méně než umělé stromky. Protože jsou pěstovány pouze pro tyto účely, nedochází při jejich sklizni k poškozování lesů. Většina jedliček se do ČR dováží, především z Dánska a Německa. Pro pěstování tohoto druhu nejsou podle pěstitelů v Česku tak příhodné podmínky.
Co se týče stále oblíbenějších stromků v nádobách, mnoho lidí je podle pěstitelů nakupuje s myšlenkou, že si je později vysadí například na zahradě. "Udržet stromek v kontejneru je ale velmi náročné a pouze malé procento takto vysazených stromků na jaře zakoření a ujme se," řekl ČTK již dříve František Valdman ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Stromky se v nádobách podle něj prodávají proto, aby dlouho vydržely v dobrém stavu a byly stabilní.