Revitalizace porostů v okolí hipodromu a na Hrabáku bude pokračovat. Spočívá ve vyřezávání a kácení přestárlých a poškozených stromů, nebo také nebezpečných dřevin, které ohrožují bezpečnost. Stromy byly v rámci rekultivací sázeny velmi „nahusto” a město za odborného dohledu nechá stromy znovu prořezat v dalších oblastech, a to podle lesních plánů hospodaření. Zhotovitel si za prořezávku může vykácené dřevo nechat jako odměnu.
Na podzim loňského roku začala rozsáhlá revitalizace porostů, které byly vysázeny jako rekultivační plodiny na bývalých výsypkách. Jedná se o pozemky v okolí hipodromu, nebo třeba na Hrabáku, které jsou dnes v majetku města Mostu. Revitalizace těchto zalesněných území ale nebyla prováděna od jejich zalesnění, tedy po několik desetiletí, a zdravotní stav většiny dřevin je proto špatný. „Kolem hipodromu je asi 195 hektarů kdysi rekultivované oblasti, kde bylo nahusto vysázeno mnoho stromků tak, aby tam byla brzy zeleň. Opticky, na první pohled zeleň sice vypadá velmi pěkně, je zde spousty stromů a stromků, ale protože nebyla zeleň sázena a hlavně udržována v režimu lesních plánů hospodaření, jsou stromy příliš husté, tenké a řada jich už odcházela. V podstatě do takového porostu pomalu nejde ani vejít,” popsala stav zeleně na rekultivacích náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Obdobných prostranství je v okolí a na okrajích města Mostu mnoho, právě v důsledku rekultivace po důlní činnosti. Vzhledem k tomu, že ale město nemá dostatek prostředků na realizaci prořezávky a sanace této zeleně, vymyslelo zadání zakázky „šalamounsky”. „Domluvili jsme se, že vyhlásíme zakázku či poptávku na bázi toho, že ti, kteří budou realizovat prořezávky těchto lokalit, tak si vytěžené dřevo, pakliže tam nějaké bude, mohou vzít a bude to i jejich odměna za práci. Město tak nemusí zaplatit ani korunu,” nastínila dále náměstkyně Jeníčková. Že tento nápad funguje, dokládá i první část této akce, která proběhla v loňském roce. Z bezpečnostních důvodů se provedly rozsáhlé probírky přestárlých a hynoucích topolů a akátů a zachovaly se jen perspektivní a kvalitní druhy dřevin. „My jsme takto vyčistili první část na hipodromu. Odumřelé a vlastně už i ohrožující stromy, které by se mohly začít samy kácet k zemi, zejména to byly topoly a některé další, se vykácely a vyřezaly. Vypadá to tam teď moc pěkně, protože se oblast dočistila a v druhé etapě takto i lesopark Hrabák. Tímto způsobem chceme postupovat i v dalších letech,” podotkla dále Hana Jeníčková.
Práce probíhají a budou probíhat v době vegetačního klidu. Dohled nad pracemi vykonává odbor životního prostředí a mimořádných událostí mosteckého magistrátu v součinnosti s Technickými službami města Mostu a odborný zásah řídí a dozoruje Správa městských lesů. „Celkově je tento projekt během na několik let. Není to otázka jen jednoho roku, a navíc se takto musí pracovat v období vegetačního klidu, takže chceme začít opět letos na podzim. V podstatě je to nekonečná práce, protože až se dostaneme nakonec, tak se budeme zase vracet do prvních etap, které by už měly být ale daleko jednodušší. Výhledově by celkově revitalizace mohla být otázkou zhruba pětiletého období,” odhadovala náměstkyně Jeníčková.