Praha 18. prosince (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zvažuje, že podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti nedávnému rozsudku o Plánu péče Národního parku Šumava. Obdrželo kompletní rozsudek soudu, který nařídil dokument na léta 2014 až 2017 zrušit. ČTK to dnes řekla mluvčí resortu Petra Roubíčková. Obce žalovaly ministerstvo proto, že změnilo původní dohody uzavřené s nimi a prý odmítlo další diskusi. Pokud by MŽP kasační stížnost podalo, muselo by to udělat nejpozději do 14 dnů, to znamená do konce letošního roku.
Ministr Richard Brabec (ANO) dnes v pořadu Události, komentáře v České televizi odmítl tvrzení, že by MŽP s obcemi nekomunikovalo. Připomněl, že dokument připravovali už jeho předchůdci. "To, co soud napadl, je ryze procesní záležitost. Nemá vůbec žádnou souvislost s tím, co v plánu péče opravdu odborně je a lišíme se tam i s výkladem soudu v tom, co vlastně mělo MŽP udělat a co neudělalo," řekl Brabec. Je přesvědčen o tom, že ministerstvo obce neomezilo a arogantní k nim není.
Na dotaz ČTK, jak jisté je, že stížnost MŽP podá, mluvčí Roubíčková odpověděla, že úřad respektuje rozhodnutí soudu, ale nesouhlasí s ním a stížnost zvažuje vážně.
Plán péče o šumavský národní park stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Je to dokument, který je ryze odborný, provozní a kterým se řídí správa parku. Není podle ministerstva zásadní ani pro návštěvníky ani pro obce, tudíž jeho zrušení se veřejnosti nedotkne. Určuje například formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku.
Současný plán péče je dočasný a má trvat do roku 2017. Šumavské obce v žalobě uváděly, že jim tento plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. Soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání verze předchozího Plánu péče o Národní park Šumava na období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národního parku 20. června 2013.
Pokud jde o plán na léta 2014 až 2017, soud dospěl k závěru, že sepsáním protokolu o jeho schválení ministerstvo nezákonně zasáhlo do práv žalobců. Nařídil proto, aby protokol ministerstvo zrušilo, informovalo o tom dotčené obce a kraje a následně napadený plán odstranilo z Ústředního seznamu ochrany přírody a krajiny.
Ministerstvo má rovněž obcím, které podaly žalobu, zaplatit náklady řízení ve výši zhruba 56.000 korun.