mrz
Praha 23. července (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes podalo kasační stížnost proti rozsudku českobudějovického krajského soudu o šumavské turistické trase na Modrý sloup. Soud totiž rozhodl, že stezka pro pěší poblíž Modravy letos nebude otevřena. Jedním z důvodů podle rozsudku bylo, že by pohyb lidí v Luzenském údolí mohl ohrozit populaci vzácného tetřeva hlušce. S tím však ministerstvo nesouhlasí a trvá na tom, že rozhodnutí otevřít Modrý sloup je správné. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.
"Chtěli jsme otevřít Modrý sloup v době, kdy by návštěvníci nerušili tetřeva. Cesta je zde desítky let, je historická. Myslíme si, že by návštěvníci Šumavy měli mít možnost jít po Modrém sloupu. Z bavorské strany mohou běžně chodit ve vymezených termínech, kdy neruší tetřeva. To samé by mělo být umožněno návštěvníkům z české strany," uvedl Vitík. Věří, že se nakonec bude moct turistická stezka zpřístupnit tak, jak se plánovalo.
Trasa na hraniční přechod s Německem Modrý sloup měla po 70 letech zahájit provoz 15. července. Žalobu na otevření stezky podal Okrašlovací spolek Zdíkovska a Česká společnost ornitologická. Šlo o jednou z hlavních událostí letošní sezony na Šumavě. O zpřístupnění stezky usilovaly Národní park Šumava i německý národní park Bavorský les. Pro byly i obce z české a německé strany Šumavy.
Zpřístupnění trasy Luzenským údolím předcházelo podle vedení NP Šumava dlouhodobé sledování populace tetřeva hlušce. Výzkumy posledních let ukázaly, že na cestě Luzenským údolím tetřev není, protože žije v lese. Tetřev se v hojném počtu nachází i kolem stezek, po kterých poslední dvě desítky let chodí turisté. Zjistilo se, že na sledovaném území obou částí Šumavy žije až 600 vzácných ptáků.
Na Modrý sloup chodili lidé už ve středověku. Po takzvané Zlaté stezce se dlouhou pašovalo zboží. Provoz tam definitivně skončil na konci 40. let 20. století, kdy se pro československou veřejnost uzavřelo pohraničí s Německem.