Praha 9. dubna (ČTK) - Ministerstvo zemědělství navýšilo proti schválenému rozpočtu o 600 milionů Kč letošní národní zemědělské dotace. Celkem tak na ně půjde 4,4 miliardy korun, stejně jako loni. Peníze navíc našel resort v úsporách, nebude tak o ně muset žádat vládu, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Navýšení se přerozdělí mezi několik programů, o jeho přesném přerozdělení se teprve rozhodne.
"Chceme více posílit programy zaměřené na zpracování potravin a zvýšení soběstačnosti, část půjde také na zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat. Peníze jsme přesunuli z vnitřních úspor ministerstva," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
Nejvíce peněz z již dříve schválených 3,8 miliard korun by mělo jít na zlepšování podmínek v chovech zvířat. Do odvětví živočišné výroby by mělo směřovat 2,7 miliardy korun, do odvětví rostlinné výroby 351 milionů, do potravinářství 578 milionů a na ostatní aktivity 193 milionů Kč. V nákazovém fondu bude 763 milionů korun, na poradenství a vzdělávání plánuje stát přerozdělit 141 milionů, například na podporu potravinových bank 63 milionů korun či na podporu producentů kvalitního mléka 400 milionů korun. Stát také plánuje přerozdělit tři miliony korun na podporu obcím, aby měly peníze na pečování o zvířata, která jsou odebraná například kvůli týrání původním majitelům.
Kromě národních dotací mohou zemědělci získat peníze také z evropského Programu rozvoje venkova, který stát kofinancuje z 35 procent. "V současnosti také připravujeme pravidla pro nové kolo Programu rozvoje venkova, na který nám vláda schválila 3,3 miliardy korun, chceme je představit zhruba do dvou týdnů, aby pomoc zemědělcům byla rychlá," dodal dnes ministr. Peníze na potravinovou soběstačnost získají zemědělské podniky na investice (2,3 miliard korun), 300 milionů korun půjde podle ministerstva zemědělství na zlepšení životních podmínek zvířat a zbylých 400 milionů korun dostanou lesníci na pořízení techniky pro boj s kůrovcem.
V tomto týdnu mohli zemědělci také začít žádat o přímé platby - hlavní evropské dotace. V nich se přerozdělí každoročně přes 30 miliard korun.