logo Silvarium tisk

Organizace FSC ČR zveřejnila první video z nového čtyřdílného seriálu „Mysli na lesy“, ve kterém se v roli průvodce představí zpěvák a herec Tomáš Klus. Ten přímo v lesích mluví s českými lesníky a vědci o tom, proč je nutné, abychom změnili náš přístup k pěstování lesů, pokud chceme, aby byly i v budoucnu zdravé a odolné vůči nepříznivým vlivům klimatických změn, a jak k tomu může přispět každý z nás prostřednictvím odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. První díl je již nyní dostupný ke shlédnutí na oficiální webové stránce seriálu a na sociálních sítích Youtube , Instagram a Facebook. Zbývající tři díly budou mít premiéru během června a července letošního roku.

První díl „Mysli na lesy“ se odehrává pod horou Milešovkou v severních Čechách a jako host se v něm představuje místní lesník, sedlák a popularizátor přírodě blízkého lesnictví a zemědělství Daniel Pitek. „Jednou z věcí, která mě opravdu trápí, je stav českých lesů, jejich krize obecně. Ale zároveň si uvědomuji, že dřevo prostě potřebujeme. A tak si kladu otázku, jak hospodařit s lesem, aby tu zůstal i dalším generacím?“ ptá se na úvod prvního dílu Tomáš Klus.

Podle Daniela Pitka právě přírodě blízké lesní hospodaření spojuje jak ekologický tak i ekonomický pohled při péči o les. Navíc je tento přístup v konečném důsledku výhodný z obou úhlů pohledu, protože ekologický přístup při pěstování lesa je v dlouhodobém ohledu výhodný i ekonomicky. „Je to cesta, kterou by se měla vydat i Česká republika a lidé, kteří v ní hospodaří s lesy,“ dodává Pitek. Řešení podle něj spočívá v širším využívání přírodě blízkých lesnických postupů, mezi které patří například výběrný způsob těžby stromů, využívání přirozené obnovy lesů a zanechávání mrtvých a spadených stromů v lese. Jak takový les vypadá a v čem jsou pozitivní dopady tohoto hospodaření si společně s Tomášem Klusem ukazují přímo před kamerou v praxi v lesích pod Milešovkou.

Seriál „Mysli na lesy“ se věnuje celému cyklu produkce dřeva, ale stejně tak i dopadům klimatických změn na lesy. V druhém díle se proto vypraví Tomáš Klus na kůrovcové holiny a bude na nich diskutovat s vědcem a odborníkem na lesnictví profesorem Miroslavem Svobodou. Třetí díl se bude zabývat důležitostí a potřebou zpracování lokálního FSC certifikovaného dřeva, např. v rámci ekologické stopy a podpory místních obyvatel. Následující video ukáže možnosti odpovědné spotřeby výrobků ze dřeva a tedy toho, jak lesům může pomoci každý z nás.

Přírodě blízké lesnické postupy, které jsou hlavním tématem prvního dílu seriálu „Mysli na lesy“, jsou v současné době považovány také za jeden z nejlepších způsobů přípravy lesů na klimatické změny. Díky jejich využívání jsou přírodě blízké lesy silnější a lépe odolávají negativním vlivům klimatické změny jako jsou kůrovcové kalamity nebo sucho. FSC ČR tyto metody propaguje v České republice již téměř 20 let. Pro všechny, kteří nejsou lesníci, ale záleží jim na tom, aby se v lesích hospodařilo lépe, vytvořilo FSC ČR například tzv. zelené desatero , jehož dodržováním může úplně každý přispět ke zlepšení zdravotního stavu českých a světových lesů.

Mezi další projekty FSC ČR patří kromě seriálu „Mysli na lesy“ například také FSC Lesní stezky, díky kterým je možné vidět prvky přírodě blízkého hospodaření přímo v lesích, nebo online hra Lesaria , ve které si může kdokoli vyzkoušet, jaké to je starat se o vlastní přírodě blízký les. FSC ČR je také pořadatelem jedné z největších českých fotosoutěží se zaměřením na environmentální tématiku, Není les jako les, jejíž další ročník bude spuštěn už letos na podzim.

Všechny díly seriálu „Mysli na lesy“ budou zdarma ke shlédnutí na oficiálních webových stránkách seriálu a na Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu FSC ČR.

TZ FSC ČR

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě