logo Silvarium tisk

moderátorka

 

Stovky, možná i tisíce smrků pichlavých v nižších polohách Ústeckého kraje napadla mšice smrková. Rozmnožila se kvůli posledním dvěma teplým zimám. Města teď sčítají napadené stromy a plánují kácení. Kalamita postihla území od Chomutova po Děčín.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

Stojíme na zahradě na okraji Teplic. Na zahradě Renaty Černé. I vám se stalo, že smrk z jedné části ze třetiny opadal. Co s tím budete dělat?

 

Renata ČERNÁ

 

No, ještě chviličku počkáme, případně zavoláme nějakého odborníka. Vzhledem k tomu, že ten smrk je pro nás velkou citovou investicí, takže bychom rádi ho zachránili.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

Říká se, že pokud už z jedné třetiny je opadaný, nemá to smysl. Přesto budete se o to pokoušet.

 

Renata ČERNÁ

 

Určitě, v každém případě.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

Kácet smrky pichlavé a stříbrné bude nutné po celém Ústeckém kraji. Potvrzují to šetření Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Doplňuje inspektorka ústavu Pavlína Kazdová.

 

Pavlína KAZDOVÁ, inspektorka ústavu

 

Dělali jsme monitoring celých severních Čech od Chomutovska až po Děčínsko. Výskyt mšice smrkové máme potvrzený ve všech lokalitách. Je to i laboratorně potvrzeno.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

Města i majitelé zahrad si teď neví rady, jestli strom ještě zachraňovat postřikem, anebo ho pokácet. Radu, kdy ještě se vyplatí strom chemicky ošetřit, dává Jaroslava Engelová z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

 

Jaroslava ENGELOVÁ, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

 

Aby byly dvě třetiny v pořádku, ještě je strom zelený.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

A Pavlína Kazdová dodává, že mšice smrkové rozhodně neohrožují jiné jehličnany nebo rostliny na zahradě.

 

Jaroslava ENGELOVÁ, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

 

Tento škůdce mšice smrková napadá pouze a jenom smrky, ostatní jehličnany ani jiné druhy rostlin nejsou ohroženy.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

Města i obce teď sčítají napadené smrky na obecních pozemcích. Podle předběžných odhadů by jich mohly být stovky nebo i tisíce. Většinu z nich bude nutné pokácet. Tak jako v Teplicích, kde už sčítání napadených stromů podle Ivany MĂĽllerové z teplického magistrátu začalo.

 

Ivana MĂśLLEROVÁ, teplický magistrát

 

My v současné době máme zmonitorovaných 40 kusů, které víme, že bychom v červnu chtěli pokácet. A jinak se pohybujeme v řádech stovek kusů. Další kácení bude postupné.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

I Chomutov zjišťuje rozsáhlé škody na smrcích. Popisuje mluvčí města Šárka Schönová.

 

Šárka SCHĂ–NOVÁ, mluvčí města

 

Ty stromy jsou napadené zhruba z poloviny, tak jak jsou vysázené na území města. A to nejenom ty, které jsou v majetku města, ale i samozřejmě na soukromých pozemcích.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

I v Chomutově nebudou napadené stromy chemicky ošetřovat, ale rovnou kácet. Proč vysvětluje Jana Hladová z chomutovského magistrátu.

 

Jana HLADOVÁ, chomutovský magistrát

 

Ten přípravek samozřejmě nehubí jenom mšice, ale je toxickej i pro hmyz, kterej je užitečnej. Takže se většinou přemýšlí, co je větší zlo. A v tomhle případě si myslím, že ty mšice, že ta každoroční napadení a pouze letos se to dostalo do stavu, kdy je to enormní vzhledem k mírný zimě, takže to ošetření nemá v podstatě moc význam.

 

Jan BENEŠ, redaktor

 

Majitelé napadených smrků, kteří chtějí žádat o jejich pokácení, musí kontaktovat příslušný orgán ochrany přírody a k žádosti přiložit fotografii napadeného stromu. Z Chomutova Honza Beneš, Český rozhlas.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě