Markéta Nachtmanová
Arboretum Sofronka se rozkládá na severním okraji Plzně v rekreační oblasti boleveckých rybníků. Leží v nadmořské výšce 330 až 350ma zaujímá rozlohu 20 ha. Svým významem přesahuje hranice naší země. Je totiž jedním z největších arboret pro šlechtění borovic na euroasijském kontinentu.
Lesníci z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů pozvali na návštěvu Sofronky děti z naší školy. V rámci environmentálního vzdělávání o lese a lesním hospodářství děti seznámili s mnoha novými poznatky. Malí návštěvníci si tak rozšířili informace, které až dosud o lese získali.
Děti se třeba dozvěděly, že jednu třetinu území našeho státu pokrývají lesy. A to je velké bohatství. Zaujala i výška a stáří některých stromů. Podle kůry děti poznávaly druhy stromů a podle letokruhů roční přírůstky dřeva. Malí lesníci ze zkušenosti věděli, že lesy dávají dřevo, poskytují palivo i lesní plody, jako maliny, ostružiny, borůvky, brusinky a houby.
Děti si vzpomněly, že les je domovem řady zvířat: mravenců, ptáků, vysoké zvěře i zvěře kančí. Líbilo se jim objímat stromy, protože ty na člověka působí, vydávají sílu a energii a navíc pobyt v lese uklidňuje.
Malí návštěvníci se zaposlouchali i do různých zvuků, zvláště šumění. Vždyť i jméno Šumavy odvozuje svůj původ od šumění. I lesy mají své choroby a nevyhnou se ani poškození, které způsobuje silný vítr nebo sníh.
Informační přínos pro děti byl značný. Vždyť lesy obklopují i jejich bydliště a s rodiči je často navštěvují.
Lesní pedagogika je určena pro všechny věkové skupiny, pro děti i pro dospělé. Děti neposlouchaly jen informace,ale uplatnily se i hry a lesní pexeso. Když je projekt pečlivě připraven a promyšlen – jako v našem případě – je nesmírně užitečný. Za to patří poděkování našim sympatickým průvodcům v zeleném: Ing. K. B. Sochorové, Bc. R. Bartoňovi, M. Šidlákovi, Mgr. P. Macháčkovi, Mgr. R. Muzikářovi.