Ochrana proti slunci, čistší vzduch, lepší dýchání, klidnější spánek, úleva od stresu a obrana před depresí... Stromy nabízejí řadu důležitých výhod. Výzkumy také naznačují, že hlavně jehličnany mohou pomoci předcházet některým vážným onemocněním!
Jejich kladný vliv na lidské zdraví se prokázal i v krevních testech
Neocenitelná příroda
Naši předkové znali léčivou sílu všemožných bylin a také si velmi vážili stromů. Tehdy se spoléhali na vlastní intuici a fantazii. Dnes se můžeme opřít o vědecká zkoumání, která nám potvrzují, že stromy mají na lidské zdraví a život obecně velmi pozitivní vliv, a to i v mnohdy nečekaném směru či souvislostech.
Jako přírodní klimatizace Stromy dokážou ochladit prostředí, ve kterém rostou. Vytvářejí totiž jakýsi baldachýn, který zastíní budovy, chodníky i cesty a brání jim v absorpci tepla, které by bylo znovu vyzařováno do okolí. Stromy také ochlazují vzduch procesem, zvaným „transpirační chlazení", kdy se voda uvolňuje z listů v podobě vodních par. Podle americké studie dostatečné množství stromů může snížit teplotu ve městě až o 5,5 stupně Celsia.
Stromy však také hrají zásadní roli při zachování čistoty ovzduší. Absorbují kysličník uhličitý a emitují kyslík a kromě toho také filtrují znečišťující látky, jako je třeba oxid siřičitý či oxid dusičitý. Jemné částice, pocházející například z chemikálií, kovů nebo prachu, z nichž největší mají průměr, který se rovná pětině šířky lidského vlasu, mohou snadno proniknout do dýchacích cest a způsobit plicní i kardiovaskulární onemocnění, stejně jako zhoršit již existující zdravotní problémy. Stromy toto nebezpečí eliminují dvěma hlavními způsoby: narážením do stromů a dalších rostlin se koncentrovaný mrak drobných částic rozptýlí a zředí, čímž se sníží riziko vdechnutí lidmi, ve druhém případě pak dochází k zachycení částic na listech stromů a keřů.
Celý článek najdete v Epoše.