Josef Kopecký
Spor o zásahy proti kůrovci v nejvzácnějších částech šumavského národního parku rozdělil členy vlády. Zatímco ministr životního prostředí Tomáš Chalupa předloží ve středu vládě návrh zákona, který by umožnil zásahy proti kůrovci i v části první zóny parku, ministerstvo zahraničí, které vede Karel Schwarzenberg, se proti tomu postavilo.
"Nepřijatelná je možnost asanačních zásahů proti kůrovci v první zóně, vázaná na dosažení takzvaného základního stavu kůrovce," protestoval Schwarzenbergův úřad v připomínkovém řízení proti tomu, že ministr Chalupa z ODS chce kvůli kůrovci umožnit těžbu i na 4,6 procenta plochy národního parku, která jinak patří do zóny s nejpřísnějším režimem. "To fakticky umožňuje jejich vykácení," nesouhlasí ministerstvo zahraničí.
Schwarzenberg už v prezidentské kampani kritizoval nadměrné zásahy proti kůrovci s tím, že Češi si musí ujasnit, co chtějí - jestli národní park, nebo hospodářské lesy. "Jestliže park, pak tam musíme dodržovat pravidla, a to je bezzásahovost," řekl už dříve Schwarzenberg s tím, že v celém sporu jde podle něj pouze o cenné šumavské dříví, tudíž o velké peníze.
V této souvislosti je zajímavé rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze začátku dubna, jímž soud odmítl stížnosti Kašperských Hor a Hartmanic na Klatovsku související s těžbou dřeva. Podle soudu zájem na ochraně lesů v chráněných oblastech převažuje nad hospodářskými právy.
Chalupa hájí dočasné zásahy proti kůrovci i v první zóně národního parku
Výhrady ministerstva zahraničí ale ministerstvo životního prostředí nepřijalo. "Asanace kůrovcem napadených stromů, zlomů nebo vývratů ve vybraných segmentech I. zóny musí být s ohledem na umožnění následných přirozených procesů limitována dosažením základního stavu kůrovce," odvětil Chalupa při vypořádání připomínek k zákonu o Národním parku Šumava Schwarzenbergovi. Spor tedy bude muset rozseknout až vláda, která o tom jedná tuto středu, a pak poslanci.
Schwarzenbergovo ministerstvo zahraničí při korespondenci mezi ministry před projednáním zákona ve vládě vyzvalo nejen k tomu, aby celá první zóna národního parku, více než čtvrtina jeho celkové rozlohy, zůstala bezzásahová, ale aby se navíc oproti návrhu Chalupy zrychlilo převedení části druhé zóny parku s méně přísným režimem do zóny první.
Zatímco ministerstvo životního prostředí s tím počítá v intervalu 15, 30 a 45 let, šéf TOP 09 a ministr zahraničí v připomínkovém řízení navrhl, aby se první zóna rozšiřovala postupně po 5, 10 a 15 letech. V části parku, která má rozšířit v budoucnu I. zónu, by bylo zakázáno i zřizování nových cyklotras, cyklostezek, hipostezek, míst pro parkování, nových zimních běžeckých tratí a další turistické infrastruktury.
Zcela opačný názor na nakládání s Šumavou má ministerstvo pro místní rozvoj, které vede Kamil Jankovský, dříve ministr za Věci veřejné, nyní za LIDEM. "Zásadně nesouhlasíme s tím, aby v návrhu zákona byl, byť nevýslovně, zakotven takzvaný princip bezzásahovosti. Představa, že správná péče o nejvzácnější území přírody spočívá ve vyloučení jakýchkoli lidských zásahů, nemá oporu v zákoně o ochraně přírody a krajiny," argumentuje ministerstvo pro místní rozvoj.
Navrhlo dokonce, aby součástí národního parku nebyly zastavěné části obcí a zastavitelné plochy vymezené v územním plánu. Proti tomu se ale ohradil i Chalupův úřad. Obce byly od začátku součástí parku a jejich území zařazeno do třetí zóny s nejmírnějších ochranným režimem, odmítlo MŽP návrh ministra Jankovského a jeho úředníků.
Spor je nejen o kůrovce, ale i o lanovku
Schwarzenbergovo ministerstvo také odmítlo vynětí části území z národního parku kvůli lanovce Klápa - Hraničník. "Vynětí části území pro realizace lanovky není krokem v národních parcích neobvyklým," napsali Chalupovi lidé do předkládací zprávy k zákonu o Národním parku Šumava, který má nahradit vládní nařízení z roku 1991.
MŽP také argumentuje, že nový zákon bude mít pozitivní dopad pro lidi s trvalým pobytem na území národního parku, protože jim bude povolen vstup do první zóny parku i mimo vyznačené cesty.
Ekologičtí aktivisté se obávají, že by Šumava mohla být vyškrtnuta ze seznamu národních parků, který vede OSN. Varoval před tím i Světový svaz ochránců přírody. Desítky významných ekologických osobností z Evropy nedávno ministru Chalupovi adresovaly dopis, ve kterém varují před tím, aby čeští politici neotevřeli cestu k likvidaci vzácné přírody šumavského národního parku.