logo Silvarium tisk

Obce se obávají ztráty vlivu na podobu národního parku, podle Brabce je to zbytečné

Šumava – Uzavření Šumavy pro návštěvníky a vyloučení tamních obcí z rozhodování o podobě a fungování národníhoparku bude podle zástupců šumavských obcí znamenat přijetí novely zákona o ochraně životního prostředí v podobě, kterou nedávno schválila vláda. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce jsou obavy zbytečné.
Ministerstvo chce v novele povolit volný vstup do prvních zón národních parků. „Novela sice ruší zákaz vstupu do prvních zón, ale nahrazuje to novými klidovými zónami s omezením vstupu. Aty podle novely vyhlašuje ministerstvo bez ohledu na jakoukoli vůli obcí. Může je vyhlásit kdekoliv, třeba po celém národním parku,“ upozornil starosta Modravy a předseda Svazu obcí Národního parku Šumava Antonín Schubert.

Projedná a dohodne

Zásadním problémem je podle Schuberta, že v návrhu novely chybí nutnost dohody s obcemi při projednávání zásadních dokumentů národního parku, jako jsou například plán péče, návštěvní řád nebo zonace. „V novele se slovo „dohodnout“ mění na „projednat“. Všechny strategické dokumenty by stačilo v radě parku projednat a například klidovou zónu si pak vyhlásí ministerstvo vyhláškou,“ konstatoval Schubert.
Že by ministerstvo plánovalo vyhlašovaní klidových zón bez účasti obcí, ministr Brabec odmítl. „Prvních zón a dalších území, kam dnes člověk na Šumavě reálně nemůže, je více než dvacet procent. Se starosty bylo v rámci přípravy plánu péče domluveno už minulý rok, že není problém, aby to bylo pětadvacet šestadvacet procent. U klidových území nepředpokládáme, že by to přesáhlo dvacet procent, spíše to bude méně. A stanovení těch klidových zón bude opatřením obecné povahy, kde obce budou zaintersovány. Tyto věci prostě nebudou vydávány bez obcí, nechceme to dělat bez obcí,“ řekl Deníku při své páteční návštěvěŠumavyBrabec.
„A pokud jde o slova „projedná“ a „dohodne“, to je něco, co se do návrhu dostalo až po zásahu legislativní rady vlády. Ministerstvo navrhovalo jinou variantu. Ale stále je to věc, která se týká rady parku, což je ze zákona poradní orgán správyparku, a obce ohledně klidových území a zonace budou mít nezastupitelnou úlohu. Obce jsou ze zákona dotčeným orgánem. I kdyby návrh po projednání ve sněmovně zůstal tak, jak jej navrhuje legislativní rada vlády se slovem „projedná“ a ne „dohodne“, čehož se obce dnes obávají, že by to mohlo být bez nich, v každém případě ty klíčové věci, které obce zajímají, tedy zonace a stanovení klidových území, prostě bez obcí nepůjdou,“ slíbil Brabec.

Stabilita

Podle ministra se současná podoba návrhu novely ještě může změnit. „Bude určitě řada pozměňovacích návrhů. Všem říkám, pojďme diskutovat o tom, co by se nám tam ještě líbilo a pojďme to tam vtělit. Je tam řada věcí, které obce chtěly a které třeba nebyly ani v tom zamítnutém senátním návrhu zákona o Národním parku Šumava. Je tam například patnáctileté moratorium na jakoukoliv změnu. To znamená, že třeba po stanovení zonace s tím nikdo patnáct let nehne. Bude to podle zákona, ať už bude ředitelem parku nebo ministrem životního prostředí kdokoliv. Obce chtěly stabilitu, a ta stabilita v tom návrhu je. A jsem pevně přesvědčen, že přijetím novely se skutečně turistům otevře více území Šumavy, než je nyní,“ uzavřel Brabec.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě