27.6.2012
Exkluzivně ČT24
ama
Praha - Státní správa sice není ve srovnání se zeměmi EU špatná, ale každý státní úřad má své rezervy, řekl v Interview ČT24 ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Upozornil, že se ve všech resortech velmi plýtvá. Škrty jsou proto nutné a mnohde prospěšné, narážel i na plánované škrty u českého hydrometeorologického ústavu. Ministr dále reagoval na kritiku od eurokomisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika, který vyjádřil znepokojení nad dalším kácením v Národním parku Šumava. Chalupa ujistil, že ji bere velmi vážně. S eurokomisařem několikrát mluvil a pozval ho, aby na Šumavu přijel a vyslechl si argumenty obou stran. Kácení je podle ministra mnohem menší než v minulosti.
Kvůli škrtům ministerstva životního prostředí by měl například Český hydrometeorologický ústav přijít do dvou let až o třetinu státních peněz. Podle meteorologů to může ohrozit přesnost předpovědi počasí, zjišťování kvality ovzduší i výzkum. Navíc bude muset ústav kvůli šetření propustit desítky lidí.
"Budeme odbourávat agendy, které způsobují zbytečnou byrokratickou zátěž. To není jenom Český hydrometeorologický ústav. V globálu musí resort klesnout v následujících dvou letech o 500 milionů korun. V případě hydrometeorologického ústavu se musím smát. Jsem si vědom toho, že to je instituce, kterou lidé vidí každou hodinu u zpráv, když je počasí. Ale je to instituce, u které se tolik v minulosti neškrtalo. I když to bude bolet, není důvod, aby u hydrometerologického ústavu byl nějaký jiný specifický přístup než například u národních parků. Jsem přesvědčen, že tam je prostor, abychom jeho činnost zlevnili nebo zefektivnili," komentoval škrty Chalupa.
Chalupa nezastíral, že se na jeho ministerstvu dosud dost plýtvalo.
Chalupa: Těžba dřeva na Šumavě klesá
Chalupa se bránil i kritice ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který je přesvědčen, že by se nemělo znovu kácet v šumavském národním parku. Reagoval tak na zahájení těžby prvních kůrovcem napadených stromů v lokalitě Na Ztraceném nedaleko Modravy, kde loni aktivisté kácení blokovali. Letos park slíbil, že většinu stromů napadených škůdcem asanuje loupáním kůry bez porážení, a pokud se bude kácet, nebudou se vytvářet větší holiny. O národní park se začala zajímat i Evropská komise, do Prahy kvůli kácení zaslala dopis s výhradami. V EK dokonce uvažují, že by se mohli obrátit na soud.
"Naší snahou není zasahovat proti parku, ale v jeho prospěch," řekl Chalupa. Těžba dřeva podle ministra klesá. Zatímco v roce 2009 bylo vytěženo 300 000 kubíků dřeva, o dva roky později to už bylo jen 240 000 kubíků. Navíc se prý netěží v první zóně, ale v místech, kde se běžně těžilo 18 let a teprve poslední 3 roky se tu těžba omezila.
"Pro srovnání - loni se zasahovalo v téhle oblasti u 10 000 stromů. 5 000 bylo loupáno nastojato, 5 000 bylo pokáceno a odkorněno na zemi. Stromy tam zůstávají, neprodávají se, musí tam zetlít a zůstanou součástí ekosystému. Je dobré, aby i daňoví poplatníci věděli, že ta šetrná metoda z hlediska přírody, tedy loupání nastojato, stojí několikanásobně víc než kácení. Letos bylo identifikováno jen 1 700 stromů, které se pokácí," ujistil Chalupa.
Chalupa: Chemie se téměř nepoužívá
"Stejným způsobem hodnoťme chemii. Říká se, že pan ředitel Stráský zasahuje intenzivně z hlediska chemie. Nechal jsem si zjistit, kolik se kupovalo chemie dle účetnictví. V roce 2008 se kupovalo 5 000 litrů chemického přípravku, v roce 2011 to bylo 310 litrů," podotkl Chalupa, který zdůraznil, že Šumava není všude stejná. "Máme tu první, druhou a třetí zónu. Někde se zasahuje, někde ne. Pochopil bych kritiku, kdyby se zasahovalo v první zóně. Mí předchůdci si udělovali výjimky pro zasahování v první zóně. My něco takového vůbec nečiníme," dodal.
Tomáš Chalupa se v ČT24 vyjádřil také ke kauze Key Investments. Doslova řekl, že Praha 6 se stala obětí sofistikovaného podvodu a podvedený se cítí i on sám. Praha 6 podle Chalupy už v této kauze podala trestní oznámení.