Jan BUMBA, moderátor
Ministerstvo životního prostředí řeší další spor na Šumavě. Tentokrát se týká historické cesty z Březníku na Modrý sloup a dál na vrchol Luzný. Ta je dlouhodobě uzavřená kvůli ochraně tetřeva a letos ji chtěla správa národního parku povolit, což byla i priorita jejího bývalého ředitele Jana Stráského. Klub českých turistů proto podal žádost o otevření, ovšem jako nezákonnou ji napadl Okrašlovací spolek Zdíkov. Podle všeho se tak do konce sezony turisté na stezku a Modrý sloup nedostanou. Absurdní ovšem je, že turisté nahoru chodí, a to tzv. mlčenlivou stezkou, která taky není zakreslena na mapách, ale správa parku to toleruje. Na lince je teď reportér Lubomír Smatana. Dobrý den.
Lubomír SMATANA, redaktor
Dobré odpoledne.
Jan BUMBA, moderátor
Turisty asi nejvíc zajímá, jaká je šance, že se letos stezka otevře.
Lubomír SMATANA, redaktor
No, tak vzhledem ke správním lhůtám může padnout rozhodnutí až v polovině září, což je tedy téměř konec sezony. Klidně by mohli úředníci rozhodnout dřív, ale v případě tak citlivé Šumavy to moc nepředpokládám.
Jan BUMBA, moderátor
Lubo, jaké jsou argumenty Okrašlovacího spolku Zdíkov, který žádost napadl a tím vlastně celé řízení zastavil?
Lubomír SMATANA, redaktor
Tak je to ochrana tetřeva a zákon. Dagmar Kjučuková z tohoto spolku tvrdí, a má pro to dost argumentů, že v první zóně, kudy ta cesta vede, takové výjimky povolit lze, ale před tím musí proběhnout zase celé to zhodnocení vlivu tohoto záměru na přírodu a podobně a to všechno podle Kjučukové správa národního parku neudělala, možná zcela záměrně si myslí. A tím klíčovým datem je 15. červenec, kdy ochrana tetřeva jakoby polevuje, protože už nehnízdí. Od tohoto data měla být ta stezka otevřena. Ono totiž na německé straně, kde také vede jedna stezka, ke které se dá dostat k tomu Modrému sloupu, tak ta je od 15. července otevřená. Tam právě tohleto dovolují, takže Němci se dohodnout dokázali.
Jan BUMBA, moderátor
Ne všichni znají tak detailně Šumavu. Dá se vysvětlit, proč je právě ta stezka na Modrý sloup tak důležitá pro turisty?
Lubomír SMATANA, redaktor
Tak z Březníku vlastně vede nahoru taková kamenitá cesta, která je dobře viditelná. Je to tzv. historická cesta, kudy chodili prostě lidé spoustu let zpátky. Takže třeba starosta Modravy to považuje za naprosto normální, aby se tam mohlo chodit i dneska. Ti odpůrci říkají, že tenkrát ale zase žilo jiné množství tetřevů, že se běžně prostě stříleli, že ta situace byla úplně jiná. A je na tom ještě zajímavé, že ta druhá stezka, která ..., nebo ono jich je několik, která vede na ten Modrý sloup, jak říkáš, se to špatně vysvětluje, ale z Březníku vede zkrátka doprava jedna další stezka a ta vede lesem. Takže oni říkají je absurdní, aby tady byla jedna cesta, která je krásně vidět, je kamenitá, a přitom turisté chodí další cestou někde přes nějaký les.
Jan BUMBA, moderátor
No, pokud existuje ta druhá "mlčenlivá" stezka, kolik takových mlčenlivých stezek na Šumavě asi je?
Lubomír SMATANA, redaktor
No, to vám nikdo neřekne, protože tohleto správa vlastně ani neeviduje. Tady je podstatně zajímavější, že z toho Březníku se dá oklikou jít, ona se tom říká cesta pod Špičníkem a ona vlastně naváže na tu hřebenovou, kde je ta německá stezka. Ale protože tady je zajímavé, ona není zakreslená v mapách, ale vede druhou zónou a každý člověk může do druhé zóny vkročit kdekoliv a kamkoliv, ale to většinou turisté nedělají. Ale protože není značená, tak vlastně neexistuje ani žádné správní řízení, které by ji nějak mělo zhodnotit, tudíž se nedá ta stezka ani napadnout. Přitom ale okrašlovací spolek by i tuto druhou stezku, ji považuje za nezákonnou, ale protože vlastně neexistuje, tak se nedá v žádném tom správním řízení napadnout. Doufám, že to říkám srozumitelně.
Jan BUMBA, moderátor
Reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana. Děkujeme. Na shledanou.
Lubomír SMATANA, redaktor
Příjemný den.