JITKA ŠRÁMKOVÁ
ŽELEZNÁ RUDA Už čtvrtou naučnou stezku během roku nabízí turistům na svém území Železná Ruda. Tetřeví stezka dlouhá devět kilometrů je určena pro pěší i cyklisty. Je umístěna při turistické trase značené červenou značkou vedoucí směrem k jezeru Laka. Výchozí bod je v místě bývalého zámečku Debrník. Končí u odbočky k vrchu Polom.
„Zajímavá je v tom, že se dotýká života, výskytu i historie tetřeva, který je na Šumavě dosti diskutovaným tvorem. Kvůli jeho populaci se totiž do různých oblastí vůbec nesmí vstoupit,” uvedl místostarosta Železné Rudy Milan Kříž.
Tato trasa ještě s dalšími naučnými železnorudskými stezkami se stala náhradou za původně naplánovanou Lávkovou cestu, kterou Železné Rudě zakázaly znovu vybudovat orgány ochrany přírody. A důvod? Podle místostarosty to byl právě tetřev.
Texty, které tvoří pět zastavení tetřeví stezky, vedení města podle Kříže posbíralo z různých zdrojů a od různých lidí tak, aby informace byly co nejvíce objektivní. „Každý totiž na adresu tetřeva říká něco jiného, tak doufáme, že informace přispějí k rozšíření tetřevích obzorů návštěvníků,” řekl Kříž. Bude prý rád, když stezka přiláká turisty alespoň v takovém množství jako loni trasa s názvem Utajená obrana. Návštěvníky provádí bunkry a dalšími objekty bývalé železné opony, kterých je v okolí města více než padesát.
S tetřeví stezkou se pojí i další ochranářský zážitek. Poslední z pěti zastavení mělo být na vrcholu Polomu, ale správa národního parku podle Kříže nesouhlasila. „Argumentovali tím, že bude lepší návštěvníky na vrchol nelákat, i když se tam normálně může. Ale já doporučuji, aby turisté nahoru určitě šli. Je to úžasný kopec, teď navíc v podstatě bez porostu. Výhled je nádherný,” láká místostarosta.
Jeho snem prý stále zůstává obnovení Lávkové cesty. „Měla by se obnovit už jen z historického hlediska, protože existovala od roku 1890 a jejím zničením na začátku 90. let byla přerušená historie. Je to dílo, které naši předkové poměrně náročně budovali dva roky v jezerní stěně. Byla s ní spousta práce, je to škoda,” posteskl si Kříž, který prý nechápe důvody zákazu jejího obnovení.
Vede při červené turistické cestě nad Čertovým jezerem. Začíná na Rozvodí a pokračuje směrem do Alžbětína. Je kilometr dlouhá a tvořilo ji pět dřevěných lávek přes potok nebo skalní průrvy. Ještě po roce 1990 byla vyznačená klubem českých turistů. „Nikdo neví, kdo ji zničil, ale v Rudě se traduje, že to souviselo s ochranou přírody,” popsal Kříž. Přitom cesta fungovala i za pohraniční stráže, která ji využívala a opravovala. Protože ale byla v hraničním pásmu, tak si o ní mohli nechat turisté jen zdát. Stejně jako dnes.