Kutná Hora 11. srpna (ČTK) - Městské lesy a rybníky Kutná Hora těží v posledních letech kvůli kůrovcové kalamitě více dřeva. Stromy, které kvůli napadení kůrovcem pokácí, tvoří stále větší procento z celkové těžby. Například letos do konce července vytěžila společnost zhruba 27.700 metrů krychlových dřeva, 91 procent z toho kvůli kůrovci, řekl jednatel Stanislav Peroutka.
Peroutka očekává, že letos společnost vytěží kvůli kůrovci celkem až 40.000 metrů krychlových dřeva. V loňském roce činila těžba 28.900 metrů krychlových, z toho přes 25.000 metrů krychlových stromů bylo pokáceno kvůli kůrovci, jde tak o zhruba 87 procent z celkové těžby.
V roce 2018 činilo kůrovcové dřevo 73 procent z celkového množství pokácených stromů, v roce 2017 to bylo 36 procent a rok dříve pouze 15 procent. Právě v roce 2016 zaznamenala společnost Městské lesy a rybníky Kutná Hora mírný nárůst počtu stromů napadených kůrovcem, jejich množství tak stále stoupá.
"Pokud to takto bude pokračovat, tak v pěti letech budeme mít vytěženo," řekl Peroutka. Zbylou část těžby tvoří podle něj například likvidace borových a modřínových souší. "Tím suchem to prostě odchází," uvedl.
Hlavním úkolem v boji proti kůrovci je podle Peroutky monitoring a včasná těžba, následuje asanace. "Lesníci chodí po lese a snaží se odhalit nejdříve podle drtinek, které vypadávají z těch stromů, a potom, když už je to v pokročilejším stavu, tak začíná opadávat jehličí," řekl Peroutka. Včasná těžba zabraňuje tomu, aby kůrovec napadl další stromy.
Městské lesy a rybníky mají v majetku kolem 2381 hektarů lesa, dalších asi 800 hektarů obhospodařují pro jiné subjekty, kterými jsou soukromí vlastníci nebo obce.