logo Silvarium tisk

Přes čtyři tisíce hektarů lesních porostů je momentálně ve vlastnictví města Olomouce. Toto vlastnictví je přitom roztříštěno do několika různě velkých lokalit. „Velké plochy jsou v okolí Dětřichova nad Bystřicí a Huzové, dále také v CHKO Litovelské Pomoraví u obcí Březové a Horka nad Moravou. Další plochy v majetku Lesů města Olomouce jsou u Grygova, Lošova, Černovíra a Loučky nad Bílskem. Mezi menší komplexy patří například Svatý Kopeček či Bělidla," přiblížil náměstek primátora Aleš Jakubec. Na řadě míst Moravy je patrný problém se smrkovými porosty. V rámci lesů ve vlastnictví města Olomouce se to týká stromů v oblasti Lesní správy Huzová. „Chřadnutí smrků je dnes vnímáno už jako ekologická katastrofa, jejíž příčinou jsou zejména klimatické změny, nedostatek srážek a jejich nepravidelná distribuce v čase," uvedl ředitel městských lesů David Janásek. Oslabené stromy následně napadá houba václavka a poté i obávaný kůrovec. Tyto problémy vyvolávají nutnost předčasně mýtit porosty. Ochrana před chřadnutím smrků zatím není známa a jako jediná možnost se jeví vysazovat jiné druhy stromů. Problémy jsou také s jasany. Ty v posledních letech napadá fytopatogen (Chalara fraxinea), který způsobuje hromadné odumírání stromů.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě