(vj)
NOVÁ PEC Na kůrovcovou kalamitu na Šumavě bude ještě dlouho vzpomínat 18 zaměstnanců manipulačního skladu dřeva v Nové Peci na Prachaticku.
Těsně po orkánu Kyrill v roce 2007 měli práce tolik, že se nezastavili. Nyní v době, kdy správa šumavského parku musí šetřit, jsou pro ni zbyteční a drazí. Od národního parku dostali výpověď, sklad se zcela ruší. Práci v regionu podle expertů budou hledat jen velmi těžko.
Po Kyrillu zpracovával sklad v Nové Peci až 80 tisíc kubíků dřeva za rok. Letos správa parku plánuje, že zde skončí maximálně 7,5 tisíce kubíků dříví.
„V řadě manipulačních skladů v regionu pracují s tisíci až patnácti sty kubíky dříví měsíčně dva až tři zaměstnanci. Tedy ročně s 12 až 18 tisíci kubíků,” tvrdí ředitel šumavského parku Jiří Mánek a vypočítává další problémy skladu dřeva v Nové Peci - velkou dopravní vzdálenost dřeva z těžby, malou ekonomickou efektivnost dřeva, které je kůrovcové, a tedy na trhu levnější, a nutnost investovat do technologií skladu desítky milionů korun.
„Při zohlednění počtu zpracovaných kubíků a investic v řádu desítek milionů je to pro nás nerentabilní,” říká k chystanému zrušení skladu Mánek.
Jinou možnost správa parku vlastně ani nemá - na konci července dostala za úkol šetřit.
Na mzdy v příštím roce bude mít o 11 milionů korun méně. To představuje zhruba desetiprocentní snížení oproti letošnímu roku.
Lidé v Nové Peci však práci budou shánět velmi špatně.
„Je to téměř bez šance. V Peci je ještě jedna pila, ale ta má plno. Nyní jsme zůstali tři technici a likvidujeme poslední zbytky dříví. Co s námi třemi bude dál, zatím nevíme. Ale asi taky pak dostaneme výpověď,” krčí rameny zaměstnanec Lubomír Pendl.