Jana Fuksová
Plány na nový adrenalinový svah nad Zlínem se rozplynuly. Provozovatel totiž odstoupil od dotace ve výši 35 milionů korun, kterou měl na rozšíření svahu slíbenou. Podle odborníků by totiž musel své plány zřejmě výrazně omezit.
ZLÍN Měl to být obří sportovní areál evropských rozměrů. Pro lyžaře, snowboardisty, vyznavače bobového ježdění i dalších adrenalinových sportů. Plán na velkolepé rozšíření současného lyžařského svahu v centru Zlína ovšem nejspíš dočasně končí.
Firma Sporthouse Corporation CZ, která areál provozuje, se k tomu nečekaně rozhodla před třemi dny. „Dnes jsme uzavřeli projekt svah Zlín,” objevilo se před víkendem na facebookových stránkách Snowpark Zlín.
A v neděli společnost informaci oficiálně potvrdila. „Velice nás mrzí, že za poslední čtyři roky nám byly neustále házeny klacky pod nohy a závist a hloupost zvítězila nad myšlenkou sportoviště pro rodiny s dětmi,” oznámil v tiskové zprávě ředitel Sporthouse CZ Corporation Michal Cepek.
Už v pátek se firma vzdala dotace, bez které se při stavbě neobejde. Tedy 35 milionů korun, jež měla na rozsáhlé úpravy přislíbené z Regionálního operačního programu (ROP).
„Dostali jsme dopis, ve kterém žadatel oznamuje, že odstupuje od realizace projektu,” potvrdila MF DNES mluvčí ROP Renata Škrobálková. Ve zdůvodnění bylo, že firma na rozšíření nedostane povolení od zlínského stavebního úřadu.
Provozovatel viní Stranu zelených
Kolem současného lyžařského areálu plánoval provozovatel celoroční adrenalinový park. S bobovou dráhou, bikeparkem, téměř kilometr dlouhou čtyřsedadlovou lanovkou nebo discgolfovým hřištěm. Nezdar klade za vinu Straně zelených. „Do projektu ostře zasáhli a vystupovali proti němu,” píše se v tiskové zprávě. Zástupci strany totiž podobně jako památkáři, zlínský magistrát, kraj nebo Lesy ČR podávali proti rozšiřování svahu připomínky. „Proti nikomu jsme ale nebojovali, jen jsme tento záměr kontrolovali,” zdůraznil místopředseda zlínské pobočky Strany zelených Petr Jurča.
Zelení upozorňovali i na to, že vzhledem k tomu, že je svah nestabilní, není na něm možné provozovat letní aktivity. „Bikepark či adrenalinový park by zničily souvislý travnatý povrch, který chrání svah před erozí,” vysvětlil Jurča.
Na kopci navíc roste chráněná orchidej bradáček vejčitý ze seznamu ohrožených druhů. Radnice se zase bojí, aby voda ze svahu nezaplavila Dům umění a domy pod ním. Lesníci také upozorňovali, že tři hektary lesa není dobré kácet, protože jsou cenné a svah chrání.
Podmínky dávali i znalci
Důvody překvapivého zrušení projektu tak s největší pravděpodobností souvisejí s posouzením vlivu stavby na životní prostředí. Konečné stanovisko v takzvaném řízení EIA totiž nebude pro provozovatele zřejmě příliš příznivé.
Poslední slovo v něm má krajský úřad. Ještě je neřekl, ale úředníci už mají k dispozici veškeré námitky, připomínky, dokumentaci a posudky, které jsou potřebné. Před několika týdny se uskutečnilo i veřejné projednávání záměru.
Závěrečné stanovisko by měli úředníci vydat během pár týdnů. „V projektu je spousta věcí, které je potřeba doladit. I když pro Zlín by takový areál nebyl špatný,” naznačil krajský radní za životní prostředí Ivan Mařák.
To znamená, že i v případě, kdy by úřad rozhodl kladně, musel by provozovatel své plány pravděpodobně významně omezit nebo změnit.
Záměr posuzoval i znalec. Nakonec s ním souhlasil, ale dal mu řadu podmínek. Je jich asi padesát a spousta z nich zásadních. „V posudku je doporučeno zpracovat biologické hodnocení záměru a prověřit možnost posunutí bikeparku a discgolfového hřiště. Doporučuje i vyloučení adrenalin parku, aby dolní část sjezdovky zůstala bez letního využití,” upřesnila už dříve Miroslava Janáčková z krajského odboru životního prostředí.
Takové omezení by však výhody projektu pro provozovatele zřejmě citelně ovlivnilo. A znamenalo by, že na rozšíření v plánované podobě nemá stavební povolení. Tedy dokument, který nutně potřebuje pro získání dotace. Odevzdat jej mohl do konce listopadu.
Ještě před pár týdny si firma nezdar nepřipouštěla. „Snažíme se vybudovat sportoviště, tedy žádnou neekologickou stavbu a musíme s našimi odborníky zvážit další možné kroky. V žádném případě neustupujeme, pouze hledáme varianty,” konstatoval Cepek.
Ani teď, po zrušení dotace, se nicméně plánů podle všeho ještě úplně nevzdává.
„Rozhodně uděláme vše pro to, aby tento projekt znovu ožil,” dodal Cepek.
Na provozu stávajícího lyžařského areálu ve Zlíně včetně mateřské školky se podle něho nic nemění. Už teď se připravuje na zimní sezonu i lyžařskou školu.