Přihlásit

Lukáš Čížek: O frézování pasek s respektem k faktům (ekolist.cz)

Text Otakara Pražáka k frézování pasek je pěknou ilustrací komunikační strategie Lesů ČR. Ke zjevnému problému se nedokáží postavit čelem, nechají za sebe mluvit generátory polopravd a účelových tvrzení, s nimiž oficiálně nemají nic společného. Krom toho, že přinejmenším některé občas platí. A tak nám jednou ředitel BR Dolní Morava o frézování tvrdí, že „půdní povrch zůstává obvykle netknutý“, teď zase Otakar Pražák v zasvěceném výkladu o polaření srovnává vliv záplav a frézování.

Sám proti všem?

Významný a dlouhodobý negativní vliv frézování na vegetaci přímo na Soutoku jasně doložil lesnický tým z Mendelovy univerzity (Šebesta et al. 2021, shrnutí výsledků v češtině zde). K velmi podobným výsledkům z luhů kolem Svratky dospěl také další tým z téže univerzity pro rostliny (Košulič et al. 2020), drobné savce (Suchomel et al. 2020) i bezobratlé (Staněk et al. 2021). Studie ze zahraničí ukazují totéž, tedy že příprava půdy přispívá k šíření a udržení invazních rostlin a zásadním způsobem ohrožuje rozmanitost podrostu, například doubrav v Maďarsku (Redei et al. 2020). Studií je podstatně více a na problematičnosti přípravy půdy se shodují skoro všechny, včetně těch, které ji hodnotí především z lesnického pohledu (např. Lof et al. 2012). Problém je ostatně zjevný každému, kdo frézovanou paseku někdy viděl.

Celý článek najdete zde


Komentáře   

+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-02 11:20
"V současné době si proto lesníci bez frézování obnovu dubu letního v lužních lesích nedovedou představit. Tohle jsou vědeckými fakty a ekonomickou realitou daná východiska obou stran. "
Problém je, že tohle si nikdo představovat nemusí. Stačí zvednout zadek, až to půjde, a rozjet se na některé nížinné dubové hospodářství do Francie.
Tak jak se to dělá tady a dnes, to nikdy ekonomicky fungovat nemůže, protože zisk u dubu nastupuje někdy po 150-200 roce růstu stromu. Vše ostatní ekonomicky nemá smysl, pokud se nebudou cíleně pěstovat silné a staré stromy / ne porosty / .
A pak to funguje celé úplně jinak, včetně obnovy, výchovy a všeho. Stačí si to jen poskládat na papír v číslech a nemusím vést debatu o frézování.
A druhák, pokud někdo zdůvodňuje nemožnost přirozené obnovy v dubu, je to oborou, což je další totální ekonomická díra až tunel.
Když dělám principiálně všechno na hlavu postavené, nemá smysl debatovat o detailech.
Lichtenštejni se musí obracet v hrobě, když to tam vidí.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-02 11:35
Opíšu vám pár Frankreich návodů - a můžete to srovnat s Židlochovicema.
Fakt hůůstý čtení - překlad je Google :

Co je to lesnictví?

Tento termín jednoduše označuje umění pěstovat les, latinsky „sylva“. Lesník podporuje přirozený rozvoj lesa podle sledovaných cílů: výroba dřeva, ochrana před přírodními riziky, rekreace, ochrana přírody nebo zdrojů atd.

Lesnictví je především pozorováním přirozených procesů vývoje lesa s cílem zasahovat po dlouhou dobu, ale také co nejméně. Využíváme tak maximum z toho, co nám příroda nabízí.

Pěstitel se nejprve pokusí zregenerovat les přírodními prostředky, přičemž budou použity mladé stromy vyprodukované ze semen šířených větrem, ptáky a malou suchozemskou faunou. Výsadba je proto výjimkou.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-02 11:38
Ještě frantící : / a v kolika se obnovuje u nás ??? / :

Až 10–15 let
Dub v mládí by měl být očištěn od vegetace, která ho bude pravděpodobně dusit. Kromě toho budou muset být řezány i další přítomné druhy stromů, aby jim nekonkurovaly. Tato práce se často provádí srpem a někdy křovinořezem.

Od 15 do 30 let
V dospívání potřebují duby prostor k vyjádření. Snížením počtu stonků poskytuje lesník prostor pro jejich korunu, skutečný orgán života a především růst.

Od 30 do 200 let
Později, v dospělosti, se bude praktikovat pravidelné ředění, aby se pokračovalo ve snižování počtu stromů a umožnilo se růst a vzkvétat nejkrásnějším předmětům.

+200 let, „staré stromy“
V době regenerace jsou „staré“ stromy postupně sklízeny rychlostí zrození jejich potomků.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-03 17:41
A ještě takové malé srovnání.

http://www1.onf.fr/enforet/troncais/comprendre/coupes_travaux/@@index.html

"Program těžby je každoročně připravován na základě lesního hospodářství a terénních kontrol. Během zimy je těžba vyznačena, to znamená, že prodávané stromy jsou jednotlivě označeny.

Řezy jsou dvou typů:
ředicí řezy, které se provádějí každých 10 let, aby se upřednostnily nejkrásnější duby po celou dobu životnosti porostu
progresivní regenerační řezy, které umožňují sklizeň dospělého porostu a zároveň zajišťují přirozenou regeneraci pozemku.
Fáze obnovy je zahájena na 40 ha ročně (1/250 lesa), což zajišťuje obnovu lesa. "

A teď to srovnejte se Soutokem. "normální paseka" je tuším asi obdobná - ale pro 3500 ha oproti 10 tisícům a překračuje se silně. Francouzské "obmýtí" je 250 let.
Ekonomické náklady na "obnovu" tedy méně jak poloviční, zpeněžení nesrovnatelné.
A pak všechny čísla vypadají úplně jinak.
Přírůst se nemění, jen ekonomika je o něčem jiném.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-03 18:28
A všimněte si tý práce s obnovou - kdepak maj asi tu frézu ?

https://www.lci.fr/voyages/video-a-la-decouverte-de-la-foret-de-troncais-2138959.html

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR zahajují Dny za obnovu lesa: 200 akcí po celé republice

Lesy ČR zahajují Dny za obnovu lesa: 200 akcí po celé republice

Lesnictví

Dvě stovky pracovních Dnů za obnovu lesa připravily Lesy ČR pro veřejnost na letošní jaro a léto. Termíny podnik postupně zveřejní v mobilní aplikaci Klub...

Národní plán obnovy by měl významně podpořit obnovu lesů

Národní plán obnovy by měl významně podpořit obnovu lesů

Lesnictví

Dvanáct tisíc hektarů smíšených, klimatické změně odolných lesů ročně by mělo být obnoveno s investiční podporou Národního plánu obnovy (NPO), za kterou zodpovídá Ministerstvo zemědělství...

Rodinná firma Hronů jde cestou Sampa – finské kvality a preciznosti

Rodinná firma Hronů jde cestou Sampa – finské kvality a preciznosti

Komerční zpráva

Školní lesní podnik v Kostelci nad Černými lesy není zapotřebí nikomu představovat. V dobách, kdy mechanizace lesních strojů tak, jak ji dnes známe, byla „v...

Hospodaření Lesů ČR loni skončilo ziskem 44 mil. Kč

Hospodaření Lesů ČR loni skončilo ziskem 44 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku...

Populární zprávy

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 1,8 miliardy korun

Policie obvinila Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku se…

Lesnictví

Zobrazeno:8753

(Aktualizováno 19. 2. o vyjádření Daniela Szóráda) Policie ČR obvinila bývalého generálního ředitele Lesů České republiky Daniela Szóráda z porušení povinnosti při správě cizího majetku...

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Finové staví největší továrnu na zpracování dřeva na severní polokouli

Lesnictví

Zobrazeno:3749

Společnost Metsä Fibre, součást skupiny Metsä Group, postaví ve finském městě Kemi obří továrnu na bioprodukty. Hodnota investice dosahuje 1,6 mld. eur a jde o...

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Bříza není vhodnou přípravnou dřevinou pro smrk, lepší je osika

Lesnictví

Zobrazeno:3112

Lesníci v mnoha oblastech řeší problém jak a jaké lesy pěstovat v lokalitách ohrožených suchem a s převahou nepůvodních smrkových porostů. Stále větší část našich...

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Lesnictví

Zobrazeno:2940

Exotických býložravců jako jelen sika u nás žije nejméně 8krát víc, než umožňuje zákon o myslivosti. V České republice evidujeme druhou největší evropskou populaci tohoto...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby