logo Silvarium tisk

Text Otakara Pražáka k frézování pasek je pěknou ilustrací komunikační strategie Lesů ČR. Ke zjevnému problému se nedokáží postavit čelem, nechají za sebe mluvit generátory polopravd a účelových tvrzení, s nimiž oficiálně nemají nic společného. Krom toho, že přinejmenším některé občas platí. A tak nám jednou ředitel BR Dolní Morava o frézování tvrdí, že „půdní povrch zůstává obvykle netknutý“, teď zase Otakar Pražák v zasvěceném výkladu o polaření srovnává vliv záplav a frézování.

Sám proti všem?

Významný a dlouhodobý negativní vliv frézování na vegetaci přímo na Soutoku jasně doložil lesnický tým z Mendelovy univerzity (Šebesta et al. 2021, shrnutí výsledků v češtině zde). K velmi podobným výsledkům z luhů kolem Svratky dospěl také další tým z téže univerzity pro rostliny (Košulič et al. 2020), drobné savce (Suchomel et al. 2020) i bezobratlé (Staněk et al. 2021). Studie ze zahraničí ukazují totéž, tedy že příprava půdy přispívá k šíření a udržení invazních rostlin a zásadním způsobem ohrožuje rozmanitost podrostu, například doubrav v Maďarsku (Redei et al. 2020). Studií je podstatně více a na problematičnosti přípravy půdy se shodují skoro všechny, včetně těch, které ji hodnotí především z lesnického pohledu (např. Lof et al. 2012). Problém je ostatně zjevný každému, kdo frézovanou paseku někdy viděl.

Celý článek najdete zde


Komentáře  

+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-02 11:20
"V současné době si proto lesníci bez frézování obnovu dubu letního v lužních lesích nedovedou představit. Tohle jsou vědeckými fakty a ekonomickou realitou daná východiska obou stran. "
Problém je, že tohle si nikdo představovat nemusí. Stačí zvednout zadek, až to půjde, a rozjet se na některé nížinné dubové hospodářství do Francie.
Tak jak se to dělá tady a dnes, to nikdy ekonomicky fungovat nemůže, protože zisk u dubu nastupuje někdy po 150-200 roce růstu stromu. Vše ostatní ekonomicky nemá smysl, pokud se nebudou cíleně pěstovat silné a staré stromy / ne porosty / .
A pak to funguje celé úplně jinak, včetně obnovy, výchovy a všeho. Stačí si to jen poskládat na papír v číslech a nemusím vést debatu o frézování.
A druhák, pokud někdo zdůvodňuje nemožnost přirozené obnovy v dubu, je to oborou, což je další totální ekonomická díra až tunel.
Když dělám principiálně všechno na hlavu postavené, nemá smysl debatovat o detailech.
Lichtenštejni se musí obracet v hrobě, když to tam vidí.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-02 11:35
Opíšu vám pár Frankreich návodů - a můžete to srovnat s Židlochovicema.
Fakt hůůstý čtení - překlad je Google :

Co je to lesnictví?

Tento termín jednoduše označuje umění pěstovat les, latinsky „sylva“. Lesník podporuje přirozený rozvoj lesa podle sledovaných cílů: výroba dřeva, ochrana před přírodními riziky, rekreace, ochrana přírody nebo zdrojů atd.

Lesnictví je především pozorováním přirozených procesů vývoje lesa s cílem zasahovat po dlouhou dobu, ale také co nejméně. Využíváme tak maximum z toho, co nám příroda nabízí.

Pěstitel se nejprve pokusí zregenerovat les přírodními prostředky, přičemž budou použity mladé stromy vyprodukované ze semen šířených větrem, ptáky a malou suchozemskou faunou. Výsadba je proto výjimkou.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-02 11:38
Ještě frantící : / a v kolika se obnovuje u nás ??? / :

Až 10–15 let
Dub v mládí by měl být očištěn od vegetace, která ho bude pravděpodobně dusit. Kromě toho budou muset být řezány i další přítomné druhy stromů, aby jim nekonkurovaly. Tato práce se často provádí srpem a někdy křovinořezem.

Od 15 do 30 let
V dospívání potřebují duby prostor k vyjádření. Snížením počtu stonků poskytuje lesník prostor pro jejich korunu, skutečný orgán života a především růst.

Od 30 do 200 let
Později, v dospělosti, se bude praktikovat pravidelné ředění, aby se pokračovalo ve snižování počtu stromů a umožnilo se růst a vzkvétat nejkrásnějším předmětům.

+200 let, „staré stromy“
V době regenerace jsou „staré“ stromy postupně sklízeny rychlostí zrození jejich potomků.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-03 17:41
A ještě takové malé srovnání.

http://www1.onf.fr/enforet/troncais/comprendre/coupes_travaux/@@index.html

"Program těžby je každoročně připravován na základě lesního hospodářství a terénních kontrol. Během zimy je těžba vyznačena, to znamená, že prodávané stromy jsou jednotlivě označeny.

Řezy jsou dvou typů:
ředicí řezy, které se provádějí každých 10 let, aby se upřednostnily nejkrásnější duby po celou dobu životnosti porostu
progresivní regenerační řezy, které umožňují sklizeň dospělého porostu a zároveň zajišťují přirozenou regeneraci pozemku.
Fáze obnovy je zahájena na 40 ha ročně (1/250 lesa), což zajišťuje obnovu lesa. "

A teď to srovnejte se Soutokem. "normální paseka" je tuším asi obdobná - ale pro 3500 ha oproti 10 tisícům a překračuje se silně. Francouzské "obmýtí" je 250 let.
Ekonomické náklady na "obnovu" tedy méně jak poloviční, zpeněžení nesrovnatelné.
A pak všechny čísla vypadají úplně jinak.
Přírůst se nemění, jen ekonomika je o něčem jiném.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2021-04-03 18:28
A všimněte si tý práce s obnovou - kdepak maj asi tu frézu ?

https://www.lci.fr/voyages/video-a-la-decouverte-de-la-foret-de-troncais-2138959.html

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě