Nejpozději v září měla začít likvidace válečné munice v Bořím lese na Břeclavsku. Optimistické předpoklady se ale zřejmě nenaplní. Lesy České republiky dosud nevypsaly výběrové řízení ani na první z pěti etap čištění lesa.
Lesy totiž vybírají firmy v takzvaném dynamickém nákupním systému. Do konce června se do něj přihlásilo pět firem. Ty pak budou Lesy ČR oslovovat při hledání zhotovitele konkrétních zakázek. „První zakázka však zatím nebyla vypsána. V současné době nemůžu jednoznačně odpovědět, kdy práce začnou," podotkla mluvčí Lesů Eva Jouklová. Další jednání na konci měsíce
Lesy podle ní čekají, až se dohodnou zástupci složek integrovaného záchranného systému, jak les a jeho okolí při pracích zabezpečí. Likvidace nalezené munice má totiž probíhat přímo na místě, důležité proto je zajistit, aby do právě prohledávané části lesa neměl nikdo přístup.
„Území Bořího lesa je kontaminované nevybuchlou municí a granáty, takže je třeba vše domyslet ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému. Důležité slovo mají hasiči a policie," poznamenala.
Zástupci Lesů ČR, hasičů, policie, pyrotechnické služby, kraje a břeclavské radnice se kvůli tomu už jednou sešli na začátku července. Další jednání je čeká na konci měsíce. „Tady už by měli domluvit zásadní otázky, které se týkají bezpečnosti občanů, případných dopravních uzavírek či případné směny území a podobně," uvedla Jouklová s tím, že teprve pak lesy vypíší zakázku.
Sami policisté přípravy nijak urychlit nemohou. „Bezpečnostní opatření jsou připravována, nicméně jde o velmi rozsáhlý prostor, ve kterém je navíc několik majitelů pozemků. Se všemi je třeba uzavřít smlouvy, že na jejich pozemcích budou pyrotechnické práce probíhat," uvedl mluvčí břeclavské policie Petr Zámečník. Smlouvy jsou postupně uzavírány. Vzniká také společný tým ze zástupců všech dotčených složek, který bude veškeré práce koordinovat. Munici zlikvidují na místě
Podle odhadu pyrotechniků bude až polovinu nalezené munice nutné zlikvidovat na místě, což si vyžádá bezpečnostní opatření včetně zákazu vstupu do ohrožené lokality.
„Práci pyrotechniků v Bořím lese komplikuje také to, že do poštorenské továrny sváželi Němci ukořistěnou munici z téměř celé Evropy. Mohou se zde tedy setkat s nejrůznějšími typy munice a trhavin. Největší nebezpečí představuje silnostěnná dělostřelecká munice velké ráže, při jejíž likvidaci je ohrožený prostor do osmi set i více metrů," poznamenal mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.
Granáty, miny, náboje a další nevybuchlou munici z bývalé německé továrny Muna rozmetala Rudá armáda v Bořím lese v roce 1945. Vyhledání a odstranění munice na 500 hektarech bude lesy stát zhruba 50 milionů. Jak potvrdil ředitel Lesů ČR Igor Kalix, při přidělování dílčích zakázek bude rozhodujícím kritériem cena. Práce mohou trvat až do roku 2025. „Uděláme vše pro to, aby bylo území vyčištěno dříve," dodal Kalix.