Kristýna Bublová
DOMAŽLICKO - Demolují a blokují lesní cesty i menší komunikace, ničí zdravé stromy a plaší lesní zvěř. Tak někteří popisují chování dělníků, kteří v lese těží dřevo. Po tom, co týdeník 5plus2 zveřejnil případ zničeného mohylníku u Poběžovic, se ozvali další čtenáři, kteří si stěžují na práci těžařů.
Jedním z nich byl Josef Hora ze Staňkovska. "To, co dokážou velké těžké stroje v lese napáchat za spoušť, to je neuvěřitelné. Mám to na očích dnes a denně. Přijde mi, že to snad nikdo ani nekontroluje," rozčiluje se čtyřiašedesátiletý milovník lesa, který nebyl jediný, kdo redakci 5plus2 kontaktoval.
"V lesích okolo mého bydliště se dřevo těží už od podzimu loňského roku. Mnohokrát se mi stalo, že tady zablokovali cestu a nemohl jsem vůbec projet. A bylo mi řečeno, že musím prostě počkat. Několikrát jsem také viděl dřevo uložené přímo na silnici, což mi přijde hodně nebezpečné," popisuje potíže pan Petr ze Sezemína, který nechtěl uvést celé své jméno. "Proti těžbě dřeva nic nemám, ale měly by se ctít pravidla a zákony," říká.
Lesy ČR si na těžbu dřeva sjednávají nejrůznější společnosti. To, že problémy s nimi občas jsou, potvrdil týdeníku 5plus2 mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boubík. Konkrétně u Sezemína se už prý situace řeší. "Aktuálně tam probíhá zpracování kůrovcem napadených stromů, tedy takzvaná nahodilá těžba a to v poměrně malém rozsahu. Vámi popisované problémy se smluvním partnerem intenzivně řešíme," upřesnil mluvčí. Spory končí u soudu
Ne všechny těžby dřeva jsou ale vždy povolené. Před dvěma lety například vyplenili těžaři čtyři hektary lesa u Mutěnína na Domažlicku. Neměli k tomu přitom svolení, narušili ekosystém, dřevo neprávem prodali a případ nakonec skončil u soudu.
Obžalovaný je jednačtyřicetiletý šéf těžařské firmy z Moravy Richard Jurča, který už byl za vykácený les potrestán v roce 2011. Tehdy "řádil" v Opavě. Okresní soud v Domažlicích teď na případu pracuje a vyslýchá svědky. Sám obžalovaný se ale prý cítí nevinný.