Český těšín / Hnutí odporu proti způsobu kácení příměstského lesa u přehrady Hrabina vzniká v Českém Těšíně. Iniciátoři petice požadují upuštění od holosečného způsobu hospodaření v lesích kolem vodní nádrže a u sídliště Mojská.
„Odjakživa tento les sloužil obyvatelům k rekreaci, neboť navazuje na sídelní tvar města a byl používán jako parkový les. Jeho funkce je především rekreační, hygienická a estetická. Udivuje nás, že byl vykácen tímto způsobem a v takovém rozsahu a nebyl aplikován šetrnější způsob hospodaření,” píše se v petici. Lidem vadí, že Lesy ČR v programu 2020 poukazují na rekreační význam lesů, hovoří o vyváženém hospodaření a samy preferují pouze funkce produkční.
Les začal sloužit rekreačnímu účelu přesně před 200 lety, kdy současně začala výstavba Albrechtovy aleje a procházkových tras v lesoparku Hrabina. Tehdy zdejší pozemky patřily do panství rodu Larisch-Mönnichů. I později, po zestátnění, sloužil zdejší les jako rekreační zóna města. Zhruba v 80. letech minulého století zde vznikly nové odpočívky, sportovní trasa s překážkami, byly vytyčeny nové chodníky.
Mluvčí Lesů uvedl, že vše projednají s vedením města. „Jsme připraveni informovat o situaci, vyslechnout si názory města a následně najít řešení akceptovatelné pro obě strany,” napsal Zbyněk Boublík s tím, že podrobnosti sdělí až po ukončení jednání.
Vedoucí oddělení životního prostředí Městského úřadu Český Těšín Petr Nestrašil již dříve uvedl, že Lesy ČR nesplnily některé ohlašovací povinnosti a vykácely téměř dvojnásobně více stromů, než oznámily. V těžbě navíc pokračovaly i poté, co je na to ochranáři upozornili.
Krajský úřad uvedl, že jde o les, o jehož obnově má právo rozhodovat vlastník, který se o porost musí starat v souladu se schváleným lesním hospodářským plánem, a kontrolní mechanismy jsou v tomto případě v kompetenci města.