(pst)
JABLUNKOVSKO / Přece nebudeme v zimě mrznout nebo topit za svoje, řekli si zřejmě někteří lidé a začali s blížící se zimou „nakupovat” v lesích. Firmy, které dřevo těží, se teď nestačí divit, že mají klády uklizené, ještě než je samy stihnout naložit.
Zatím se podle nich jedná spíše o drobnější krádeže, z čehož usuzují, že si takto pomáhají sociálně slabší lidé. Obávají se však, že čím bude chladněji, tím loupeží přibude. „Odhaduji to tak, že se nám dosud ztratila dvě až tři procenta z celkového objemu vytěženého dřeva. Rozhodli jsme se proto nakoupit fotopasti a montujeme je na strategické cesty,” uvedl ředitel lesního závodu Beskydy z firmy Less Forest Jaromír Honzek.
Fotopasti tak místo toho, aby zachytily pohyb zvěře, popřípadě medvěda, loví záběry zlodějů. Hajný Bruno Mitrenga dodal, že pobertové řádí v Písku, v okolí Jablunkova, Hrádku, Bukovce. „Jedná se o rozlehlou oblast, kde je těžké vytěžené dřevo neustále hlídat. Na jedné fotopasti jsme objevili snímek loupežníka ve 21.30 hodin. Bohužel nemířila přesně, takže záznam byl špatně čitelný,” poznamenal hajný. Nicméně Honzek zmínil, že Jablunkovsko není tímto předzimním fenoménem výjimečné. „Děje se to napříč celou republikou,” řekl.
Pokud by fotopast pachatele usvědčila nebo ho policie zadržela přímo s lupem a hodnota uloupeného dřeva by překročila hranici pěti tisíc korun, jednalo by se o trestný čin. „Za krádež a škodu na majetku může dotyčný dostat až dva roky natvrdo a topit pak ve vězení. Navíc, pokud by se jednalo o člověka, který byl v posledních třech letech odsouzený za podobný delikt, stačí, když odcizí otýpku dřeva a má taky na krku trestný čin. To už není sranda,” uvedl mluvčí policie FrýdekMístek Vlastimil Starzyk.
Zároveň vyzval obyvatele, aby si všímali podezřelých převozů dřeva, hlavně ve večerních a nočních hodinách, a klidně i anonymně vytočili policii, čili číslo 158. Je málo pravděpodobné, že by firma nebo majitel soukromého lesa po tmě svážel dříví z lesa.