Lesní požáry na severu Libanonu se rozšířily do sousední Sýrie. Plameny, které si vyžádaly zatím jednu oběť na životě, se snaží hasiči dostat pod kontrolu již druhý den. S odvoláním na syrskou a libanonskou civilní obranu o tom píše agentura AP.
Následkem požárů přišel v Libanonu o život 15letý chlapec, který pomáhal s hašením. Libanonská média původně informovala, že zemřel hasič.
Na místo požárů libanonská civilní obrana vyslala 25 hasičských vozů, čtyři vrtulníky a vojáky. Plameny se však zatím dostat pod kontrolu nepodařilo. Sežehly rozsáhlé části lesů na severu Libanonu a rozšířily se dále na východ.
Snímky a videa spálených lesů, ohořelých stromů a hořích horských svahů sdíleli místní obyvatelé na twitteru, když se požár blížil k obci Kubaját. Celkový rozsah škod zatím nebyl vyčíslen. Libanonský Červený kříž uvedl, že evakuoval 17 lidí a ošetřil více než 30, včetně osmi, kteří byli hospitalizováni.
„Jsou tu velké škody. Velké ztráty," řekl AP starosta obce Andakt, Umar Masúd. Odhaduje, že dva miliony metrů čtverečních borovicových a dubových lesů lehly popelem. "Jak vidíte, to počasí a vítr... Ani s helikoptérami a armádou nejsou schopni dostat plameny pod kontrolu,“ dodal.
Horská stezka u Kubajátu lemovaná borovicemi, cedry a duby, je přitom označována za jednu z nejmalebnějších v Libanonu.
Požár propukl ve středu v severolibanonské provincii Akkár, a následně se rozšířil do sousední syrské provincie Homs.
Libanonská agentura NNA ve středu v noci informovala, že se požár rozšířil o sedm kilometrů a je dva kilometry široký. Zničeny podle ní byly desítky tisíc borovic.
V Sýrii se hasiči podle syrské agentury SANA snaží uhasit požár ve vesnicích v lokalitě Kusajr. Do operace byly rovněž zapojeny vojenské vrtulníky. Šéf syrské civilní obrany Saíd Avád řekl, že práci hasičům komplikuje silný vítr, vedra a svažitý terén.
Libanon o pomoc požádal Kypr, který na svém území nedávno tři dny hasil jeden z nejhorších požárů za desítky let.
S devastujícími požáry se Libanon potýkal také v roce 2019, trvaly déle než dva dny a rozšířily se z hor nedaleko hlavního města Bejrútu. Nedostatek technického vybavení a přípravy, spolu s horky a silným větrem, vedly ke zničení značné části tamního lesního porostu. Kvůli postupu vlády v boji s požáry následně v Libanonu propukly celostátní protesty, jež byly původně svolány kvůli hospodářské politice.