Lenka SOLANSKÁ, moderátorka
Co přinesl 30. srpen, dozvíte se v příštích pětadvaceti minutách, vítám vás u Událostí v regionech.
Tři měsíce po ničivém požáru zažívají lesy v okolí Bzence velkou očistu. Lesníci začali s těžbou sežehnutých stromů. Pily se už zařízly do prvních dvaceti hektarů borovic, které oheň zničil. Většina stromů má padnout během podzimu. Úplná obnova spáleniště potrvá podle odborníků desítky let.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Jeden vzrostlý strom za druhým padá k zemi. Každé tři minuty jedna borovice. Bzenecké spáleniště totiž obsadili lesníci a těží ohněm zničené stromy, které ve zdejších lesích rostly více než sto let. Pokácet je třeba 170 hektarů lesa.
Antonín ČAJKA, myslivec
V současné době hrozí to největší rozšíření kůrovcem, proto teda rychlost s vytěžením těchto napadených stromů, zapařených po požáru je velmi nutné. On jde do zavadlých stromů, se přesunuje a tam množí. Nanese vajíčka, larvy a rozmnožuje se.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Pokud by stromy zůstaly, byl by v nebezpečí celý les, co nespolykaly plameny, zničil by nebezpečný hmyz.
Antonín ČAJKA, myslivec
Před pár dny tady byly takové veliké stromy a dnes už je tady jenom taková planina.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Holá místa v lese ale nezůstanou na dlouho. Pařezy už brzy nahradí 1,5 milionu nových sazenic. Celá výsadba tak přijde na 15 milionů korun.
Ladislav PULPÁN, vedoucí odboru lesního hospodářství, Lesy ČR /natočeno 37. 7. 2012/
Předpokládáme, že obnova porostů začne na podzim a potrvá přibližně dva roky. Budou tam jak borovice, tak listnaté stromy, z kterých bychom rádi vysázeli protipožární pásy.
Barbora LUKŠOVÁ, redaktorka
Vysadit nové stromy je podle odborníků nutné. Celé území, kterému se přezdívá Moravská Sahara, totiž leží na písčitém podloží. Právě to teď dělníkům znepříjemňuje práci. Bez stromů by se ale písky opět začaly hýbat, stejně jak tomu bylo ve středověku. Než stromy dorostou do své původní výšky, zabere to podle odborníků dalších 80 let.