Gabriela Lašková, moderátorka
Desítky tisíc kusů munice jsou dodnes skrytým nebezpečím v bývalém vojenském prostoru v Brdech. Ten se sice otevřel před několika lety turistům, kterých sem nedotčená příroda láká stovky, ale na mnoha místech tady najdete cedule varující před tím, že při vstupu do lesa vám hrozí smrtelné nebezpečí.
Jan Malina, redaktor
Bývalý vojenský prostor v Brdech je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí a od té doby sem míří rodiny s dětmi, cyklisté anebo třeba houbaři. I když vojáci se snaží dohledávat munici, která do lesů dopadávala při ostrých střelbách, třetina oblasti zatím musí zůstat zcela nepřístupná.
Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků ČR
Je především třeba mít na paměti, že Brdy jsou nejstarší vojenský újezd, nejstarší střelnice u nás. Sloužila armádě 90 let. Cvičili zde vojska Wehrmachtu během druhé světové války poměrně intenzivně a používala je jak Československá lidová armáda, tak současná česká armáda. Takže oni jsou opravdu zatížený poměrně tou municí mimořádně.
Jan Malina, redaktor
Jámy po kontrolovaných explozích a zbytky dělostřeleckých šrapnelů. To vše v místech, kde včera jeden z vojenských pyrotechniků přišel o končetiny. Zkrátka důkazy, že lidé by se měli držet pouze vyznačených tras. Chodíte tady do lesů ? Bojíte se, když se tam nesmí?
mluvčí
Chodím do lesů. Kam se nesmí, to je označení. Takže tam nechodím.
mluvčí
No ironicky řeknu, že jsem zodpovědný občan. Nebudu chodit do lesa, kde jsou ty miny ale nebojím se.
mluvčí
Ne, jenom po těch stezkách. To je asi bezpečný, si myslím.
Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků ČR
Ideální je pohybovat se po značených turistických trasách nebo po zpevněných stezkách. Ty jsou čisté a tam žádné nebezpečí nehrozí. Pokud by narazili na nějakou munici, rozhodně s ní nemanipulovat a zavolat Policii České republiky.
Jan Malina, redaktor
Podle správců bývalého vojenského prostoru jsou místa, která se v nejbližších letech vyčistit od munice nepodaří a lidé se sem tedy hned tak nedostanou. Jan Malina, CNN Prima News.
Prima